شنبه , فوریه 24 2024
آخرین خبرها

۹۰ درصد کودکان کار در گیلان غیر بومی هستند

 به گزارش رایان خبر سیدمهدی خدمت‌ بین دانا در گفت‌وگویی درباره اقدامات بهزیستی در راستای توسعه اشتغالزایی در معتادان بهبودیافته اظهار داشت: معتادان بهبودیافته با گذشت یک سال از بهبودی خود می‌توانند با اخذ مدرک فنی حرفه‌ای و مهارت‌آموزی از وام خوداشتغالی ۴ درصد بهزیستی بهره‌مند شوند.

مدیرکل بهزیستی گیلان با بیان اینکه ۵۴۰ نفر از معتادان بهبود یافته در استان، سال گذشته از این تسهیلات برخوردار شده و هر کدام با دریافت ۱۰۰ میلیون تومان برای خود شغلی را ایجاد کردند گفت: اشتغال عامل مهم و تاثیرگذار در مانایی درمان معتادان بهبودیافته است.

خدمت‌بین دانا با اشاره به اینکه معتادانی که پس از درمان اعتیاد شغلی داشته باشند، احتمال بازگشت آنان به بیماری اعتیاد بسیار پایین است، خاطرنشان کرد: بدین جهت یکی از رویکردهای بهزیستی توانمندسازی معتادان بهبودیافته به جهت ممانعت از بازگشت مجدد بیماری آنان است.

وی به اقدامات بهزیستی در راستای آموزش بهبودیافتگان اشاره کرد و ابراز داشت: ارائه آموزش فنی حرفه‌ای، آموزش مهارت‌های زندگی، اعطای تسهیلات خوداشتغالی، اعطای تسهیلات کارفرمایی، بیمه اشتغال یافته بهبودیافتگان و آموزش مدیریت کسب و کار از جمله این اقدامات است.

خدمت‌بین دانا از افزایش ظرفیت مراکز نگهداری معتادان متجاهر در گیلان خبر داد و گفت: اداره‌کل بهزیستی استان گیلان اکنون در حال تجهیز ساختمان جدیدی برای ساماندهی معتادان است؛ ظرفیت ساختمان قبلی برای نگهداری معتادان متجاهر ۵۰ نفر بود و با تجهیز این مرکز ظرفیت ۵۰ نفری به ۲۵۰ نفر می‌رسد.

وی با بیان اینکه معتادان جمع‌آوری شده از سراسر استان در این مرکز نگهداری خواهند شد و نگهداری این افراد به مدت ۳ ماه رایگان است افزود: اقدامات درمانی و در کنار آن حرفه‌آموزی معتادان متجاهر نیز پیگیری می‌شود تا در کنار بهبود، حرفه‌ای بیاموزند لذا هماهنگی‌های لازم با اداره کار و فنی‌‌حرفه‌ای برای تحقق این اهداف انجام گرفته است.

مدیرکل بهزیستی استان، در پاسخ به سوالی درباره اقدامات این مجموعه جهت حمایت از کودکان کار و رفع مشکلات آنان‌ عنوان کرد: در این راستا مرکز حمایتی آموزشی کودک و خانواده با هدف پیشگیری از آسیب اجتماعی وارد بر کودکان کار و خیابان و خانواده‌های آن‌ها از سال ۹۶ آغاز به کار کرد.

خدمت‌ بین دانا با بیان اینکه توانمندسازی اجتماعی و روانی، فرهنگی، هنری و ورزشی کودکان کار و خیابان در گیلان از دیگر وظایف این مرکز است، ابراز داشت: در حال حاضر ۸۸ کودک کار و خیابان در سطح شهرستان رشت شناسایی شده‌اند و برای آنان پرونده تشکیل شده است.

وی با بیان اینکه در سایر شهرستان‌های گیلان نیز به طور رسمی گزارشی در این زمینه اعلام نشده، خاطرنشان کرد: ممکن است به شکل موقت در برخی ایام سال از جمله تعطیلات و فصول گرم سال به طور موقت کودکان غیربومی در سطح خیابان‌ها مشاهده شوند و دائم مشغول کار در خیابان نیستند.

مدیرکل بهزیستی گیلان گفت: آموزش قانون حمایت از حقوق اطفال و نوجوانان، حقوق کودک، مهارت‌های زندگی، مهارت فرزند‌ پروری، بیان مسئله، حل مسئله، مهارت نه گفتن، خود مراقبتی و سایر موضوعات مورد نیاز از مواردی است که به کودکان کار و خیابان و خانواده‌های آنها آموزش داده می‌شود/