شنبه , فوریه 24 2024
آخرین خبرها
با حضور معاون عمرانی استانداری گیلان مشکلات حوزه شهر ی بندر انزلی بررسی شد

با حضور معاون عمرانی استانداری گیلان مشکلات حوزه شهر ی بندر انزلی بررسی شد

با  حضور معاون عمرانی استانداری گیلان مشکلات حوزه شهر ی بندر انزلی بررسی شد

  اختصاصی پس از باران/ شهردار انزلی در نشست بررسی مشکلات حوزه شهری که در عمارت تاریخی شهرداری بندر انزلی ، با حضور موسی فکور، معاون امور عمرانی استانداری گیلان، ولی جهانی، مدیر کل میراث فرهنگی و صنایع‌ دستی، مدیر کل راه و شهرسازی استان گیلان ،فرماندار انزلی،رئیس شورای شهر و جمعی از مسئولین استانی و شهرستانی  و جمعی از سازندگان برگزار شد با اشاره به اینکه حوزه شهری بندر انزلی با مشکلات عدیده ای دست و پنجه نرم می کند، خطاب به معاون امور عمرانی استانداری  یکی  از موضوعات مهم در حوزه شهری  بندر انزلی را وجود  بافت تاریخی واقع در محدوده شهر عنوان کرد و گفت:  از حدود ۳ هزارو دویست  هکتار از مساحت شهر بندر انزلی ۳۶۵ هکتار بافت میراثی و  ۳۵۰ هکتار بافت فرسوده می‌باشد.

##ضوابط میراثی مانع از اجرای طرحهای تشویقی در بافت فرسوده می شود

و ی همچنین ۱۶۵ هکتار را اراضی  بصورت مشترک نام برد  که ضوابط میراثی مانع از اجرای طرحهای تشویقی در بافت فرسوده می شود.

پورحضرت  خاطر نشان کرد: بر اساس مصوبه طرح تفصیلی شهر انزلی که در تاریخ ۱۴۰۱/۳/۱۲  ابلاغ گردید مقرر شد  اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری، ظرف  مدت ۶ ماه از تاریخ ابلاغ طرح، نسبت به تهیه ضابطه محدوده تاریخی و تصویب آن در کمسیون« ماده ۵ »اقدام کند،٫ اما بعد از گذشت ۱۷ ماه هنوز خبری از این موضوع نیست.

شهردار انزلی با بیان اینکه با گذشت  ۶ ماه وقفه همچنان موضع ادامه دار شده، افزود: متاسفانه  با چالش بزرگ استعلام میراث و ضابطه میراثی به جهت انطباق با ماده طرح تفصیلی هنوز مشخص نشده است.

##عدم استفاده سازندگان از بسته های تشویقی:

وی از  عدم امکان استفاده از بسته های تشویقی سازندگان خبرداد و اظهار داشت: سازندگان با توجه به تداخل ۵۰ درصدی با بافت های فرسوده در پهنه تاریخی که عملا دولت محترم هم پیگیر این  موضوع است نمی‌توانند از بسته های تشویقی ساخت و ساز استفاده کنند .
شهردار بندر انزلی سپس  در این راستا از  چالش راه و شهرسازی  نیز خیر داد و گفت : ۵۰ درصد حاصل از تفکیک اراضی در شهر بندر انزلی  دولتی است .

پور حضرت یادآور شد: در قبال تفاهم نامه ای که در سال ۱۳۹۶ به جهت احداث  جایگاه «CNG »غازیان و زمین مجاور مخابرات و «ترمینال» شهر منعقد شد، هنوز مالکیت این املاک در اختیار دولت و مسکن و شهرسازی است.

شهردار انزلی در ادامه به بحث جداره میدان و تعیین تکلیف ساختمان‌ها ی این نقطه از شهر اشاره کرد و افزود:  طرح تفکیک این نقطه از شهر آماده شده  و امیدواریم  بزودی شاهد تغییر و تحولاتی در چندین نقطه از چهره شهر  باشیم.


رییس شورای شهر انزلی: شهر بندر انزلی  از هر طرف محدود شده و  ضوابط ادارات مختلف مانع ساخت و ساز می شود

رئیس شورای شهر انزلی با بیان اینکه ضوابط میراثی در شهر بندر انزلی مانع از اجرای «طرحهای تشویقی» در بافت فرسوده می شود  از متولیان حریم دریا  انتقاد کرد و افزود: آب منطقه ای ومنابع طبیعی هر کدام به نوعی ضوابط خاص خودشان را دارند که این ضوابط در  زمینه ساخت و ساز شهری  برای ساکنان مشکلاتی فراهم کرده است.

رئیس شورای اسلامی شهر انزلی به سکونت گاه غیر رسمی انزلی اشاره نمود و گفت: : عملا مشخص نیست سه نقطه از شهر از جمله پیل علی باغ، چراغ پشتان، در حوزه شهری هستند یا روستایی که مشکلات عدیده ای را برای ساکنان این مناطق ایجاد کرده است.

وی افزود: شهر بندر انزلی  از هر طرف محدود شده و  ضوابط ادارات مختلف مانع ساخت و ساز می شود و این موضوع با رویکرد دولت مردمی ، متناقض است.

شعبان جعفری با بیان اینکه وضعیت تالاب انزلی هم مساعد نیست، بیان کرد: جلسات مختلفی در خصوص تالاب انزلی در سطح استان برگزار شده اما متاسفانه در عمل هیچ نتیجه ای  حاصل نشده است و وضعیت تالاب هر روز بدتر می شود.

رئیس شورای انزلی در ادامه با اشاره به اینکه  علی رغم اینکه شهر بندر انزلی از دو شهری در استان گیلان است که کارخانه آسفالت دارد ،سهمیه قیر دولتی به انزلی نرسیده است گفت:  با توجه به هزینه های بالای حمل و نقل، علی رقم پیگیریهای انجام شده نتوانستیم  حتی یک دستگاه اتوبوس دولتی به ناوگان اتوبوسرانی بیفزاییم.

حل مشکلات بندر انزلی نگاه ویژه مدیران استانی را میطلبد

فرماندار بندر انزلی نیز  با بیان اینکه شهر بندر انزلی  مشکلات زیادی دارد و قدم اول  برای حل این مشکلات ، حسن نیت  دستگاه‌های اجرایی است گفت: متاسفانه در ادوار گذشته نظرات برخی از کارشناسان سبب شده تا گره کور انزلی پیچ در پیچ شود و این گره‌ها روی هم انباشته گردد و کار را به اینجا رسانده که شهر امروز « قفل »شده است.
وی با بیان اینکه شهر بندر انزلی در موضوعات مختلف چالش‌های بزرگی دارد به پایین‌ترین میزان سرانه بناهای ورزشی این شهر در  گیلان خبر داد و افزود: در حالی که  شهر بندر انزلی «تیم لیگ برتری» دارد  اما ورزشگاه در شهر دیگری احداث می‌شود.
پور خوش سعادت یادآور شد: بستر لازم جهت احداث ورزشگاه فراهم است و سرمایه‌گذار آمادگی لازم را دارد اما زمینش را نداریم .
فرماندار بندر انزلی با بیان اینکه شهر بندر انزلی  به واسطه برند بزرگ و توریستی بودنش آسیب دیده است

، از مسوولین استانی خواست تا نگاه ویژه ای به این شهر داشته باشند.

برای صدور مجوز جهت ساخت و ساز در محدوده‌ی میدان امام (ره) شهر بندر انزلی مشکلی وجود ندارد

ولی جهانی ، مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری  و صنایع دستی استان گیلان نیز افزود:  در خصوص وضعیت  کنونی شهر بندر انزلی تاکنون بیش از ۱۵ جلسه در سطوح مختلف از جمله  با معاونین وزیر  برگزار شده است.

جهانی افزود: در سال ۱۳۹۳ توسط نقشه‌ای که از  انزلی مربوط به سال ۱۳۳۴ بود ، مصوب کردند و به تهران ارسال گردید و  ومصوبه تهران نیز به استاندار وقت اعلام شد.

وی با بیان اینکه برای صدور مجوز ساخت و ساز برای زمین های محدوده میدان امام خمینی ( ره) شهر بندر انزلی مشکلی وجود ندارد، گفت: مجوز ساخت ساختمان علی پناه چند سالیست که داده شده است ، همچنین ساختمان آقای فلاح هم مجوز احداث دارد اما  نزدیک به دو سال است که بلاتکلیف مانده است  او اضافه کرد: تنها مشکلی که در میدان امام در شهر بندر انزلی داریم ، ساختمان آقای امانی است.

مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگری و صنایع دستی گیلان یادآور شد: ساختمان  هلال احمر نیز  در دستور کار مرمت قرار گرفته است و قرار است  یا خودشان مرمت کنند یا جهت مرمت و بازسازی به  بخش خصوصی واگذار نمایند.

او افزود:  مابقی ساختمان‌ها مثل؛ بانک ملی ,بانک تجارت و  بانک صادرات نیز  کاملاً مرمت شده است و مرمت و بازسازی ساختمان‌های دیگر نیز  در دست اقدام هستند.

جهانی در پایان  قول مساعد  داد تا مدیر کل حفظ و احیای ساختمان های  میراثی در آینده نزدیک از شهر بندر انزلی بازدید نمایند.

به شهر و  شهرستان بندر انزلی نگاه ویژه ای خواهد شد

موسی فکور ، معاون عمرانی استانداری گیلان  با بیان اینکه عزم و  اراده دولت سیزدهم ارائه  خدمات بیشتر به مردم می‌باشد گفت:اعتقاد ما بر این است که گذشته را با تلاش و فعالیت بیشتری جبران کنیم .
او با اشاره به اینکه فضای کاری استان به خوبی پیش می‌رود و این توقع وجود دارد که با  همکاری ، تعامل، همفکری و حضور میدانی جهت عمران و آبادانی استان گیلان قدم برداریم افزود: این عزم و اراده در مجموعه مدیران وجود دارد که با همدلی مشکلات را حل نمایند.

معاون امور عمرانی  استانداری گیلان با بیان اینکه در خصوص ارتفاع سازی شهرهای استان گیلان مشکل دارند به طرح بازآفرینی شهری اشاره نمود و گفت ؛ شهرهای  زیر ۵۰ هزار نفر می‌توانند از سهمیه قیر رایگان استفاده کنند همچنین  شهرهایی که طرح باز آفرینی شهری داشته باشند.

وی از افتتاح دو طرح بزرگ در گیلان تا دو ماه آینده خبر داد و گفت: پروژه خط آهن رشت به کاسپین و بزرگراه رشت به قزوین تا دو ماه آینده به بهره برداری خواهد رسید.


وی افزود:  انشالله به شهرستان بندر انزلی نگاه ویژه‌ای خواهد شد.
در پایان یکی از سازندگان که در جلسه حضور داشت به بیان مشکلات  و محدودیت های ساخت و  ساز  در شهر  بندر انزلی پرداخت و از مسوولین درخواست کرد تا جهت حل این مشکلات به مردم انزلی را حمایت نمایند./گزارش: فرداد همت زاده