شنبه , فوریه 24 2024
آخرین خبرها

فرآیند رای گیری استیضاح شهردار رشت کاملا شفاف و قانونی انجام شد/ نمایش برگه های رای به منظور شفاف سازی چهل و ششمین جلسه علنی شورای اسلامي شهر رشت با حضور یازده عضو شورای رشت در ساختمان جلسات شورا برگزار شد

فرآیند رای گیری استیضاح شهردار رشت کاملا شفاف و قانونی انجام شد/ نمایش برگه های رای به منظور شفاف سازی چهل و ششمین جلسه علنی شورای اسلامي شهر رشت

با حضور یازده عضو شورای رشت در ساختمان جلسات شورا برگزار شد.

از سید امیر حسین علوی شهردار رشت برای حضور در این جلسه و پاسخ به سوالات اعضای شورا دعوت شده بود ، اما علوی با امتناع از حضور در صحن شورا ،پاسخ های خود را به صورت مکتوب به شورا ارسال کرد.

پس از قرائت سوالات اعضای شورا و پاسخ های شهردار رشت ،محمد حسین واثق کارگرنیا رئیس شورای اسلامي شهر رشت با ارائه توضیحات لازم پیرامون برگه های رای ، از اعضا تقاضا کرد تا آرای خود را به داخل گوی مورد نظر بیاندازند.

پس از اینکه آرای مورد نظر توسط یازده عضو شورا به داخل گوی انداخته شد ، یازده برگه رای توسط منشی شورا شمارش و یک به یک قرائت شد که در نهایت از مجموع یازده رای اعضای شورا ،هشت رای به عدم اقناع شدن از پاسخ های شهردار رشت داده شد و بر این اساس و مفاد قانونی شورا رای به استیضاح و برکناری شهردار رشت داد.

پس از اعلام آرا و استیضاح علوی شهردار رشت ،مجید عزیزی عضو شورای شهر رشت اظهار کرد: باید مشخص شود چه کسی از مجموع چهار نفر عضو موافق عملکرد شهردار رشت ، رای به استیضاح و برکناری وی داده است.

وی با بیان اینکه برگه های رای ممکن است مخدوش شده باشند افزود: باید برگه های رای را ببینم تا از مخدوش نبودن آن ها اطمینان حاصل کنم .

محمد حسین واثق کارگرنیا با اشاره به حواشی ایجاد شده توسط موافقین عملکرد شهردار رشت در روند جلسه استیضاح شهردار این شهر اظهار کرد: چهل و ششمین جلسه علنی شورا با دستور استیضاح شهردار رشت برگزار شد و شهردار رشت نیز با ارائه پاسخ های مکتوب از حضور در جلسه استیضاح امتناع کرد.

وی با بیان اینکه بنده برابر درخواست تعدادی از اعضای شورا رای گیری با نوشتن در برگه را به رای گذاشتم افزود: اعضای شورا با اکثریت آرا موافقت کردند که در برگه های رای و بصورت مخفی نظر خود را پیرامون جلسه استیضاح اعلام کنند.

رئیس شورای اسلامي شهر رشت به شمارش برگه های آرا توسط علیرضا تاج شهرستانی منشی شورا اشاره کرد و گفت : یازده برگه رای در مقابل چشمان تمامی اعضای شورا ،خبرنگاران حاضر و شهروندان محترم که از طریق پخش زنده لایو نظاره گر جلسه استیضاح شهردار رشت بودند ، شمارش شد و با قرائت برگه های رای مشخص شد که هشت رای موافق استیضاح و برکناری شهردار و سه رای مخالف استیضاح بودند.

کارگرنیا با اشاره به صحبت های مجید عزیزی عضو شورای رشت پیرامون مخدوش بودن برگه های رای تصریح کرد : بنده پس از صحبت های این همکاری شورایی ، به منطور شفاف سازی و تنویر افکار عمومی برگه های رای را در مقابل چشمان اعضای شورا، خبرنگاران و دوربین پخش زنده به نمایش گذاشتم و مشخص شد هیچ کدام از برگه های مورد نظر مخدوش نیستند.

وی به انتخاب سرپرست شهردار رشت اشاره کرد و گفت: بر اساس قانون پس از استیضاح شهردار باید سرپرست معرفی شود که سید مجتبی خدمت بین دانا برای این جایگاه پیشنهاد شد و با ۹ رای موافق از مجموع یازده عضو شورا ،دانا به عنوان سرپرست شهرداری رشت انتخاب شد.

رئیس شورای اسلامي شهر رشت با بیان اینکه برخی از موافقین شهردار رشت در تلاشند تا فردی که از جمع آنان رای به استیضاح داده است را شناسایی کنند افزود: یک فرد از جمع چهار نفره به جمع هفت نفره پیوست و رای به استیضاح و برکنار شهردار رشت داد و در زمان انتخاب سرپرست شهرداری رشت نیز 9 نفر به سرپرستی خدمت بین دانا رای موافق دادند.

کارگرنیا با اشاره به اینکه رشت در شرایط فعلی بیش از هر زمان دیگری نیازمند اتحاد و وحدت رویه است گفت: تمامی روند برگزاری جلسه استیضاح شهردار رشت توسط دوربین ثبت و ضبط شده است و هر کجا که لازم باشد در دفاع از سلامت روند جلسه استیضاح، فیلم ها را ارائه می کنيم و از همکاران شورایی انتظار می رود تابع نظر اکثریت باشند و ان شاالله بتوانیم به دور از حواشی به وظیفه نظارتی مان بر مجموعه شهرداری رشت به درستی عمل کنیم .