دوشنبه , فوریه 26 2024
آخرین خبرها
بیان ظرفیت ها و پتانسیل های روستای نوبیجار محله در گفتگو با دهیار و اعضای شورای اسلامی

بیان ظرفیت ها و پتانسیل های روستای نوبیجار محله در گفتگو با دهیار و اعضای شورای اسلامی

اختصاصی پایگاه خبری رایان خبر

فرداد همت زاده؛روستای نوبیجار محله یکی از روستاهای دهستان دهسر است که در بخش بندر کیاشهر از توابع شهرستان آستانه اشرفیه واقع شده است.

این روستای سرسبز و آرام ۵ کیلومتر با بندرکیاشهر فاصله دارد و طبق گفته اعضای شورای اسلامی و دهیار این روستا به همراه دو روستای محسن آباد پایین و لاکوژده در گذشته جزء شهرستان رشت به شمار می رفته که طی تغییرات سازمانی به بخش کیاشهر واگذار گردیده است.

تیم خبری نشریه سراسری صدرا به مناسبت هفته روستا برای آشنایی بیشتر شما مخاطبان گرامی با این روستای زیبا و آرام با دهیار و اعضای شورای اسلامی گفتگویی را ترتیب داده است که در زیر می‌خوانید:

اعضای شورای اسلامی روستای نوبیجار محله آقایان ؛ مرتضی رسولی، رییس، ابراهیم موافق ،نایب رئیس و محمد میرزاجانی، عضو شورا و حمید میرزاجانی بعنوان دهیار منتخب اداره امور این روستا را در دوره ششم شوراها برعهده دارند که در این گفت‌وگو با تیم خبری صدرا طی به بیان پتانسیل ها و ظرفیت ها و مسائل موجود در مسیر توسعه نوبیجار محله پرداختند.

مسوولان محلی نوبیجار محله در آغاز این گفتگو اظهار داشتند: نوبیجار محله دارای ۱۱۰ خانوار می باشد که بیش از ۸۰ درصد ساکنان آن بومی هستند که اغلب به کشاورزی مشغولند.
آنان افزودند : این روستا بالغ بر ۷۰ هکتار مزارع زیرکشت برنج و ۴۰ هکتار زمین زیر کشت بادام زمینی دارد و اهالی آن به پرورش دام و طیور و صیفی کاری نیز اشتغال دارند.

مسوولان محلی نوبیجار محله در ادامه عمده‌ترین عملکرد دهیاری و شورای اسلامی نوبیجار محله را در ادوار گذشته بیان داشتند و افزودند : در گذشته روستای نوبیجار محله در زمینه آب آشامیدنی مشکل داشت که با نصب مخزن آبی در شهرک صنعتی نقره ده مشکل آب آشامیدنی این روستا به همراه هشت روستای دیگر تا حدود زیادی مرتفع گردید.

آنان تعویض قسمتی از سیم های فرسوده را به همراه نصب ترانس برق به منظور برطرف شدن نسبی ضعف شدید برق در این روستا را از دیگر عملکرد دهیاری و شورای اسلامی روستای نوبیجار محله در ادوار گذشته عنوان نمودند .

از دهیار و اعضای شورای این روستا خصوص مدیریت زباله روستا سوال کردیم که در پاسخ گفتند: برای مدیریت بحران زباله نوبیجار محله قبلاً زمینی توسط دهیاری و شورای اسلامی وقت خریداری شده و برای دفن زباله در نظر گرفته شده است.

آنان خاطرنشان کردند: زباله ساکنان این روستا در طول هفته یک الی دو بار جمع آوری و با دستگاه تیلر کشاورزی به محل دپو انتقال داده می‌شود و در طول سال دو بار نیز عملیات دفع و خاکریزی زباله در محل مربوطه توسط دهیاری روستا انجام می شود.

دهیار و شورای اسلامی روستای نوبیجار محله در خصوص طرح تفکیک زباله از مبدا در نوبیجار محله گفتند: اهالی غالباً زباله خود را بازیافت و جدا می‌کنند.

آنان سپس در خصوص آسفالت معابر روستا به خبرنگار ما گفتند: قسمتی از معابر اصلی روستا در دوره قبل با عنایت و همکاری صمیمانه مسوولان وقت از جمله مهندس نجفی ، نماینده فعلی مردم آستانه اشرفیه و بندر کیاشهر در مجلس شورای اسلامی که در بنیاد مسکن شهرستان حضور داشتند و دکتر حاجی پور ، بخشدار وقت و دکتر قربانی نماینده وقت آسفالت شده است .

آنان همچنین درباره اماکن تفریحی جهت ایجاد نشاط اجتماعی در روستا گفتند: مدرسه‌ای در روستا داشتیم که بلا استفاده بود از آموزش و پرورش اجاره کردیم جهت ورزش و سرگرمی جوانان روستا و در اختیار اهالی قرار دادیم.

این مسوولان محلی در ادامه این گفت‌وگو به خبرنگار ما گفتند : لایروبی انهار کشاورزی در طول دوره تقریباً هر سال جهت جلوگیری از هدر رفت آب به همت دهیاری و شورای اسلامی انجام می شود.

آنان در خصوص اجرای پروژه مسکن محرومین این روستا بیان داشتند: تاکنون ۶ باب مسکن محرومین در سطح روستای نوبیجار محله احداث شده و در اختیار خانوارهای کم بضاعت قرار گرفته است.

آنان در ادامه به اجرای پروژه تفریحی، گردشگری روستا اشاره کردند که توسط یکی از اهالی این روستا در حال پیگیری و اجرا است .
آنان در این خصوص خاطرنشان کردند : این پروژه گردشگری و بوم گردی در زمینی به مساحت ۵ هکتار با سرمایه‌گذاری شخصی در حال انجام می باشد که می تواند در جذب گردشگر برای روستا کمک شایانی باشد.

دهیار و شورای اسلامی روستای نوبیجار محله یادآور شدند : دهیاری و شورای اسلامی نوبیجار محله همواره مشوق و در حد اختیارات قانونی خود حامی این سرمایه گذار خواهد بود چرا که اجرای این طرح به سهم خود سبب توسعه روستای نوبیجار محله خواهد بود.

آنان در ادامه به وقف زمینی جهت احداث ساختمان دهیاری توسط یکی از اهالی اشاره کرد و افزودند : برای احداث ساختمان دهیاری نیازمند اعتبار هستیم و احداث آن با بودجه دهیاری از توان ما خارج است از این رو نیازمند توجه ویژه مسئولین جهت مساعدت هستیم.
آنان اضافه کردند: البته در این راستا مکاتبات لازم نیز انجام گرفته و در شرف پیگیری و اقدام جهت اجرا هستیم.

پایین بودن سطح سرانه مسکونی و عدم در نظر گرفتن نیازها و استفاده صحیح از پتانسیل‌های روستای نوبیجار محله در طرح هادی گذشته از مسایل عمده ای است که باید در بازنگری طرح مورد توجه قرار گیرد.

این مسوولان محلی با بیان اینکه بالغ بر ۱۳ سال از اجرای طرح هادی روستای نوبیجار محله می‌گذرد و به زودی بازنگری این طرح مورد بررسی قرار خواهد گرفت، اظهار داشتند: پایین بودن سطح سرانه مسکونی و عدم در نظر گرفتن نیازها و استفاده صحیح از پتانسیل‌های روستای نوبیجار محله در طرح هادی گذشته از مسایل عمده ای است که باید در بازنگری طرح مورد توجه قرار گیرد.
آنان همچنین نیاز مبرم به استفاده از نظرات مسئولان محلی نوبیجار محله جهت رسیدگی و مرتفع نمودن اموری همچون افزایش سرانه مسکونی در بازنگری طرح هادی را از مهمترین امور مورد مطالبه ساکنین نوبیجار محله نام بردند و نیاز به بازنگری سریع تر طرح هادی برای حفظ جمعیت روستایی را لازم و ضروری دانستند.

دهیار و اعضای شورای نوبیجار محله در ادامه این گفتگو به موانع پیش روی ساکنین روستای نوبیجار محله جهت دریافت سند روستایی اشاره کردند و افزودند: از عمده مشکلات روستای نوبیجار محله به همراه دو روستای لاکوژده و محسن آباد پایین بلاتکلیفی آنها درخصوص دریافت سند مالکیت شخصیشان است چرا که در گذشته این سه روستا جزو شهرستان رشت بوده و طی تغییرات سازمانی انجام شده بعداً در حوزه بخش بندر کیاشهر از توابع شهرستان آستانه اشرفیه در آمدند لذا به دلیل عدم هماهنگی و همکاری لازم مسئولان مربوطه در خصوص انتقال مالکیت این مناطق به شهرستان آستانه اشرفیه توسط شهر ستان رشت ساکنین این مناطق دچار سردرگمی هستند و در نهایت راهی بسیار پر پیچ و خم پیش روی آنها نهاده شده که به ادارات مربوطه در شهرستان رشت برای این منظور مراجعه می کنند.

آنان سپس به نانوایی این روستا اشاره کرد ند و گفتند : نانوایی روستای نوبیجار محله سهمیه آرد کمی نسبت به جمعیت خود دارد و در حال حاضر هم فعال نمی باشد و در شرف جایگزین نانوایی برای پخت نان توسط استادکاران جدید هستیم .

آنان افزودند: طبق مکاتبات و مراجعات صورت گرفته با مسئولین مربوطه امیدواریم اقدامی جهت افزایش سهمیه آرد نانوایی اتفاق افتد.

این مسوولان محلی در ادامه این گفت‌وگو به اجرای آسفالت کوچه ها و معابر داخل روستا و به خصوص بهسازی آسفالت مسیر خروجی ۴۰۰ متری روستا به سمت محسن آباد پایین که نهایتاً به جاده بندر کیاشهر می رسد را از نیازهای ضروری این روستا اشاره کرد وخواستار حمایت ویژه مسئولین شدند .

آنان سپس به مشکل ضعف برق این روستا اشاره کرد و اظهار داشتند:
علیرغم اینکه با نصب ترانس برق و تعویض قسمتی از سیم های فرسوده روستا تا حدی ضعف برق نوبیجار محله برطرف شده اما کماکان با ضعف برق مواجهیم و نیاز مبرم به نصب ترانس و تعویض مابقی سیم های فرسوده برق در روستا هستیم.

دهیار و اعضای شورای نوبیجار محله همچنین از ضعف شدید پوشش مخابراتی در این روستا گفتند و افزودند : قبلاً در روستای نوبیجار محله دکل مخابراتی سیمی ثابت به اهالی سرویس های مخابرات می داد که با تعویض این دکل و تبدیل آن به دکل های بی سیم تقریباً پوشش مخابراتی تلفن ثابت قطع شد.
آنان پوشش اینترنتی را نیز در این روستا بسیار ضعیف دانستند.

ضعف آبرسانی به مزارع از عمده دلایل تغییر کاربری برخی از کشاورزان از کشت برنج به کشت بادام زمینی می باشد

این مسوولان محلی در ادامه به بیان مسائل و مشکلات نوبیجار محله به خبرنگار ما گفتند: مزارع ما در قسمت محسن آباد پایین توسط پمپاژ از آب سپیدرود تامین می‌شود و ضعف آبرسانی به مزارع از عمده دلایل تغییر کاربری برخی از کشاورزان از کشت برنج به کشت بادام زمینی می باشد که نیاز مبرم به احداث دریچه مخصوص برای مزارع نوبیجار محله و تقویت پمپاژ آب هستیم که مورد مطالبه کشاورزان این روستا می‌باشد
.
آنان اضافه کردند: البته مکاتبات و اقدامات لازم صورت گرفته و امیدواریم هر چه زودتر این مهم اتفاق بیفتد و در سال آینده دیگر مشکل آبرسانی به مزارع این روستا را شاهد نباشیم.

دهیار و اعضای شورای نوبیجار محله نیاز مبرم به زمین ورزشی و همچنین بوستان روستایی جهت ایجاد نشاط اجتماعی و فراهم کردن فضای تفریحی سالم و نصب ست های ورزشی جهت رفاه حال اهالی را از دیگر امور مورد مطالبه اهالی این روستا عنوان کردند .

آنان در ادامه ضمن قدر دانی از زحمات مسئولان بخش کیاشهر و شهرستان آستانه اشرفیه بابت پیگیری‌های به عمل آمده و مساعدت های انجام شده جهت انجام مطالبات اهالی خواستار توجه و حمایت ویژه دست اندرکاران امور عمران روستایی جهت توسعه و پیشرفت همگون و متوازن روستای نوبیجار محله شدند .

مسوولان محلی نوبیجار محله ضمن تقدیر و تشکر از اهالی نوبیجار محله بابت همدلی و همکاری در امور مختلف روستا گفتند: تعامل بین اعضای شورای اسلامی و دهیاری روستای نوبیجار محله همواره خوب و سازنده بوده است .