دوشنبه , فوریه 26 2024
آخرین خبرها
فرماندار لنگرود:اشتغال کلید مشکل جمعیت است/ نگرانی از سالمندی روستاها

فرماندار لنگرود:اشتغال کلید مشکل جمعیت است/ نگرانی از سالمندی روستاها

به گزارش پایگاه خبری رایان خبر به نقل از روابط عمومی فرمانداری لنگرود، فرماندار لنگرود، اشتغال را کلید مشکل جمعیت دانست و ادامه داد: دستگاه های متولی امر اشتغال برنامه ریزی های لازم را به ویژه در روستاها داشته باشند تا شاهد افزایش ازدواج و فرزندآوری باشیم.

رحیم حیدری در جلسه شورای ثبت وقایع حیاتی شهرستان لنگرود، با اشاره به نقش آمار در مسیر توسعه، اظهار کرد: هیچگونه برنامه ریزی بدون در اختیار داشتن آمار و اطلاعات درست میسر نمی شود.

وی با بیان اینکه آمار همه جنبه های زندگی فردی و اجتماعی را درگیر می کند، افزود: ولادت، وفات، ازدواج و طلاق جزو وقایعی هستند که در زندگی روزمره با آنان سر و کار داریم.

فرماندار شهرستان لنگرود، با اشاره به رتبه نخست گیلان در سالمندی، تصریح کرد: شهرستان لنگرود نیز جزو سالمندترین شهرستان های گیلان است و از نظر سالمندی وضعیت خوبی نداریم.

حیدری، کاهش آمار ولادت ها و افزایش آمار وفات ها را تلنگری برای ساختار جمعیتی استان و شهرستان دانست و عنوان کرد: جمعیت ساکن در روستاهای لنگرود غالبا سالمند هستند و متاسفانه روستاهای ما از حالا نشاط و شادابی و سرزندگی خارج شده و هدف خریداری افراد غیر بومی قرار گرفته است که مشکلات فرهنگی و اجتماعی را در پی دارد.

وی با اشاره به افزایش امید به زندگی از ۵۰ سال به ۷۵ سال طی چهار دهه اخیر، گفت: افزایش نرخ باسوادی افزایش سواد سلامت را به دنبال داشته است، اما متاسفانه تغییر سبک زندگی و کاهش ازدواج و فرزندآوری در آینده مشکل آفرین خواهد بود.

فرماندار لنگرود، اشتغال را کلید مشکل جمعیت دانست و ادامه داد: دستگاه های متولی امر اشتغال برنامه ریزی های لازم را به ویژه در روستاها داشته باشند تا شاهد افزایش ازدواج و فرزندآوری باشیم.

حیدری، همچنین بر ضرورت ثبت دقیق آمار فوت از طریق آرامستان ها و هیئت امنای مساجد شد و خاطرنشان کرد: پزشکی قانونی نیز به تحلیل چگونگی فوت افراد بپردازد تا آسیب های فرهنگی و اجتماعی را شناسایی کنیم.

وی با بیان اینکه جامعه در دوران پساکرونا به نشاط و شادابی نیاز دارد، تصریح کرد: امیدواریم با افزایش ازدواج و فرزندآوری شاهد افزایش جمعیت و خروج استان از سالمندی باشیم.