دوشنبه , فوریه 26 2024
آخرین خبرها

سرپرست فرمانداری تالش در آئین شکرانه برداشت محصول کیوی مطرح کرد: راه اندازی مرکز تحقیقات کیوی در تالش ضروری است

به گزارش پس از باران به نقل از روابط عمومی فرمانداری تالش ، عصر روز ( پنج شنبه ) ایرج موذن در آئین شکرانه برداشت محصول کیوی که  با حضور امام جمعه شهرستان ،  نماینده مردم تالش رضوانشهر و ماسال در مجلس شورای اسلامی، مدیرکل جهاد کشاورزی استان گیلان  و مسئولین استانی  شهرستانی ، باغداران، سردخانه داران، تجار و سورتینگ داران محصول کیوی  در استادیوم ورزشی پوریای ولی این شهرستان برگزار  شد گفت : تالش بعنوان بزرگترین تولید کننده محصول کیوی در سطح استان در اقتصاد شهرستان  تاثیر بسزایی داشته و دارد .

🔻سرپرست فرمانداری تالش افزود : كیوی در زمان حاضر تبدیل به یكی از مزیت های كشاورزی شهرستان تالش شده و یكی از محصولات درآمدزاست كه قابلیت ایجاد اشتغال را داراست .

🔻نماینده عالی دولت در شهرستان گفت:این جشنواره به منظور شناساندن محصول ارزشمند کیوی و حمایت همه جانبه مسئولین کشوری استانی  و قدردانی از  زحمات  باغداران، سردخانه داران، تجار و سورتینگ داران محصول کیوی برگزار شده است.

🔻وی  نیاز شهرستان را به حمایت همه جانبه استاندار گیلان و نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی  از کشاورزان ، پیکره اصلی تولید در کشور را خواستار شد .

🔻سرپرست فرمانداری تالش  راه اندازی مرکز تحقیقات کیوی در شهرستان را یکی از نیازهای ضروری کیوی کاران در شهرستان تالش دانست  و تاکید کرد : ایجاد صنایع تبدیلی و جانبی کیوی  که مستلزم ایجاد کارخانه های تولیدی با میوه کیوی ، پرداخت تسهیلات ارزان قیمت به کیوی کاران جهت تجهیز باغات کیوی، تامین آب مطمئنه برای کیوی کاران،برق رسانی به چاه های باغات کیوی ، تامین نهاده های کشاورزی یارانه دار برای باغداران کیوی را از مسئولین کشوری و استانی خواستار شد .

🔻ایرج موذن  گفت: شهرستان تالش ۴هزارو ۵۰۰هکتار باغ کیوی با شش  هزار بهره بردار  دارا می باشد که ۱۲۰هزارتن میوه کیوی  را تولید و به بازار عرضه می دارد.

🔻وی با اشاره به اشتغال روزانه ی ۳هزار نفر در باغات و سردخانه ها و واحدهای سورت بسته بندی افزود: ۵۲واحد سردخانه با ظرفیت ۱۰۸هزار تن و ۲۲واحد سورت و بسته بندی در تالش فعال  است .

🔻در حاشیه این آیین نیز محصولات مختلف کشاورزی ،کودهای شیمیایی، ماشین الات  و محصولات ارگانیک کشاورزی و غذاهای محلی  شهرستان   به نمایش گذاشته شد.

   ‏