جمعه , فوریه 23 2024
آخرین خبرها
۳۰۰ بنای تاریخی گیلان در اختیار نهادهای دولتی است

۳۰۰ بنای تاریخی گیلان در اختیار نهادهای دولتی است

۳۰۰ بنای تاریخی گیلان در اختیار نهادهای دولتی است

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی گیلان با بیان اینکه ۳۰۰ بنای تاریخی گیلان در اختیار ادارات دولتی است، گفت : از این تعداد که بخش عمده آن در رشت و انزلی قرار دارد ۲۲۱ مورد در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

دکتر ولی جهانی روز دوشنبه در آیین افتتاح یک واحد هتل آپارتمان در روستای بشمن شهرستان بندرانزلی عنوان کرد: میراث فرهنگی طبق ماده ۹۸ برنامه توسعه ششم، بودجه لازم را برای ساماندهی این مکان‌های تاریخی ندارد اما زیر نظر استانداری گیلان کارگروهی به منظور ساماندهی این بناها تشکیل شده است.
وی درخصوص ساختمان‌های تاریخی شهر انزلی گفت: این ساختمان‌ها باید تعیین تکلیف شوند، از جمله آنها ساختمان دادگستری انزلی با ۱۵۰ سال قدمت است که مطالعات آن انجام شده و نیازمند اعتبارات کشوری است.

وی تصریح کرد: در مورد این ساختمان اعتبار استانی برای تبدیل آن به موزه، بلدیه، عدلیه و یا کاربری ورزشی وجود ندارد.
جهانی از تعیین مشاور برای تعیین تکلیف ضوابط میراثی در شهر بندرانزلی خبر داد و افزود : با تعیین این مشاور ظرف ۴۵ روز در مورد مکانهای مورد اختلاف شهرداری و میراث فرهنگی تصمیم گیری می شود و پس از تعیین ضوابط شهرداری نیازی به اخذ استعلام از میراث فرهنگی نخواهد بود.


وی ادامه داد: ۷۵ میلیارد تومان اعتبار از مصوبات سفر رئیس جمهور برای طرح توسعه موزه‌ها درنظر گرفته شد که باید به طرح های مهم این حوزه تخصیص یابد.
وی از برگزاری همایش و نمایشگاه فرصت های سرمایه گذاری استان از تاریخ ۲۳ تا ۲۷ آبان در تالار مرکزی شهر رشت خبر داد و اظهار داشت : در این همایش شهرداران و فرمانداران فرصت های سرمایه گذاری را اعلام خواهند کرد که تاکنون حدود ۲۵ شهردار لیست خود را ارائه کرده اند.


جهانی اضافه کرد: از محل بند الف تبصره ۱۸ نیز تسهیلات خوبی برای طرح های گردشگری مورد تایید میراث فرهنگی در نظر گرفته شده که هم اکنون حدود ۸۰ میلیارد تومان تسهیلات از این محل پرداخت شده است.


وی تاکید کرد: در گیلان چهار هزار ۵۰۰ میلیارد تومان سرمایه گذاری در ایجاد زیرساختهای گردشگری در حوزه هتل ها، هتل آپارتمان ها، اقامتگاههای بوم گردی و نیز سنتی درحال انجام است و در نیم سال اول ۱۴۰۱نیز ۵۳ موافقت اصولی در گیلان صادر شده است و حدود ۱۴۰طرح نیز متقاضی دریافت موافقت اصولی هستند.
وی از رشد ۴۰ درصدی طرح های بوم گردی در گیلان هم خبر داد و افزود : سال گذشته ۲۶ اقامتگاه بوم گردی در این استان به بهره برداری رسید که این میزان امسال به بیش از ۳۰ اقامتگاه بوم گردی رسیده و ۸۴ طرح نیز در دست اقدام است.


یک هتل آپارتمان در بندرانزلی با اعتبار پنج میلیارد تومان با زیربنای ۵۷۵ متر به بهره برداری رسید.
ایرنا