شنبه , فوریه 24 2024
آخرین خبرها

سفید رود،جشنواره ای به وسعت یک رود

سفید رود، جشنواره ای به وسعت یک رود

فرداد همت زاده/ به منظور ترویج و احیای سنت ها و فرهنگ بومی محلی گیلانی جشنواره ای تحت عنوان سفید رود در ساحل کیسم برگزار شد .

آداب و سنن اقوام مختلف ایرانی سرشار از پویایی است که در آن کار و تلاش و سازندگی همواره به چشم می‌خورد.تمام آواها و نواهای ما خصوصاً در گیلان با تلاش و سازندگی عجین و در تار و پود زندگی تک تک مردمان این مرز و بوم تنیده شده است.

برگزاری جشنواره ها یادآوری میراث گذشتگان:

هرچند امروز غبار تکنولوژی و زرق و برق شهرنشینی‌ ،چهره آداب و سنن قدیمی ما را تیره کرده اما بشر امروز برای صیقل روح زنگار گرفته خود به دنبال احیای سنت‌ها و آداب و رسوم خویش بوده و در قالب برگزاری جشنواره‌ها می‌رود تا در لابلای داشته های قومی و فرهنگی آبا و اجدادی اش روح و روان خویش را جلا بخشد و علاوه بر حفظ و نگهداری این میراث ماندگار، وسیله ای شود برای رونق اقتصادی و نشان اجتماعی اش…

از این رو دست اندرکاران امور فرهنگی و اجتماعی و حافظان میراث ماندگار این کهن دیار پر گهر به منظور حفظ نشاط اجتماعی در کنار ترویج فرهنگ بومی و ملی طی برنامه های متنوع سعی دارند تا به جهت تلطیف زندگی ماشینی امروزمان ما را گره بزنند به میراث گذشتگان و یادآور شوند که در کجای تاریخ قرار گرفته ایم. در راستای این سیاست طبق گفته های مدیر کل میراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستی گیلان در سه ماهه گذشته امسال ۹۵ جشنواره در سراسر گیلان برگزار شده است که جشنواره فرهنگی و بومی محلی سفید رود کیسم آستانه اشرفیه یکی از این موارد است.

جاذبه های روستای کیسم:

روستای کیسم مانند جزیره ای زیبا و سرسبز در سه رودخانه سفیدرود ، کیسم و حشمت رود محصور شده است که این موقعیت جغرافیایی و اقلیمی علاوه بر جلوه های بصری و زیبایی طبیعی, موهبت های زیادی را به واسطه این رودخانه‌های جاری گیلان به آن ارزانی داشته است و نعمات فراوانی را راهی سفره سخاوت دل مردمان زحمتکش این دیار نموده است که به شکرانه این وفور نعمت دو سالی ست جشنواره ای برای عرضه محصولات فرهنگی، کشاورزی و صنایع دستی و…. ترتیب می دهند تا بتوانند «از عهده ی شکرش به در آیند»

نورگان رنجبر، دهیار باسابقه روستای کیسم آستانه اشرفیه:

برگزاری جشنواره ها فرصتی برای معرفی جاذبه‌های گردشگری روستاهادر حاشیه برگزاری دومین جشنواره فرهنگی و بومی محلی سفید رود کیسم آستانه اشرفیه با نورگان رنجبر ، دهیار با سابقه ( ۱۶ سال دهیار کیسم می‌باشد) این روستای بزرگ به گفت و گو پرداختیم.

وی با بیان اینکه سفیدرود به لحاظ اینکه در طول تاریخ بسترساز فرهنگ و تمدن بوده و از جایگاه و اهمیت خاصی برخوردار است، گفت: روستای کیسم به دلیل دارا بودن موقعیت اقلیمی و جغرافیایی و همجواری با رودخانه ها همواره پذیرای گردشگران و مسافران زیادی در ایام تعطیلات است از این رو به منظور معرفی بیشتر این روستا و به همت اداراتی همچون فرمانداری، بخشداری ،میراث فرهنگی جشنواره فرهنگی و بومی ،محلی سفیدرود برای دومین سال متوالی در خانه روستایی ساحل کیسون برگزار شد.

وی افزود : این جشنواره به منظور عرضه محصولات کشاورزی صنایع دستی و معرفی جاذبه های گردشگری به مسافران و گردشگران برگزار شد.

رنجبر خاطرنشان کرد: روستای بزرگ کیسم شامل ۴ روستا است و مرکزیت ۲۳ روستا را داراست که از ۱۷ دهیاری تشکیل شده است .وی افزود: روستای کیسم آستانه اشرفیه از کیسم بالا، کیسم پایین، گورابسر کیسم و جاده سر کیسم تشکیل شده که هر یک از آنها شورای مجزا دارند. رنجبر با بیان اینکه روستای کیسم ۱۳۲۰ نفر و ۵۸۰ خانوار جمعیت دارد به معرفی اعضای شورای چهار روستای زیر مجموعه کیسم پرداخت و گفت: اعضای محترم شورای اسلامی روستای کیسم بالا آقایان؛ امین آفرید، ناصر حضرتی و آرمان خلیلی هستند.و ی اضافه کرد: رحمان اصغرنیا، سعید عادلی و اصغر بهشتی نیز اعضای محترم شورای اسلامی کیسم پایین هستند و آقایان محمد آقایی خواه، حسین راهنورد و اصغر بابایی نژاد اعضای محترم شورای اسلامی جاده سر کیسم و آقایان مقصود فکری و علی پاکپور و خانم سیمین شعبانی نژاد نیز اعضای محترم شورای اسلامی گورابسر کیسم می‌باشند.

وی با بیان اینکه همه اعضای شوراهای اسلامی این چهار روستا همواره پای کار بوده و در تعامل خوبی با دهیاری کیسم دارند از زحمات تک تک آنان در برگزاری این جشنواره قدردانی کرد.

کشاورزی شغل قالب مردم کیسم :

رنجبر با بیان اینکه از قدیم الایام رودخانه‌ها خاستگاه تمدن و زایش فرهنگ‌های نوع بشر بوده است، گفت: شغل عمده مردم روستای کیسم کشاورزی است و این روستا بیش از ۸۰۰ هکتار اراضی زیر کشت برنج دارد و شغل غالب مردم این روستا شالیکاری است.

وی دومین محصول کیسم را چایکاری عنوان کرد که در روستاهای گوراب سر و جاده سر کیسم کشت می‌شود و حدود ۵۰ الی ۶۰ هکتار باغ چای در این منطقه جلوه گری می نماید و زیبایی این روستا را دو چندان نموده است.

اشتغال بانوان کیسمی به صنایع دستی دهیار کیسم با بیان اینکه دامداری نیز از مشاغل دیگر روستاوندان کیسمی است گفت: اکثر بانوان این روستا به صنایع دستی خاصه سبد بافی نیز اشتغال دارند.

حمایت خوب میراث فرهنگی و صنایع دستی و گردشگری گیلان از سبد بافی

بانوان هنرمند کیسمیوی افزود: در سالهای اخیر با حمایت خوب میراث فرهنگی و گردشگری و صنایع دستی این صنعت در روستای کیسم توسعه یافته که در اینجا جا دارد از مدیر کل و ریاست محترم میراث فرهنگی و صنایع دستی و گردشگری تشکر نمایم .

رنجبر همچنین از معرفی حدود ۱۰۰ خانوار روستای کیسم جهت دریافت تسهیلات بمنظور توسعه صنایع دستی و مشاغل خرد خانگی و سبد بافی خبر داد و گفت؛ هفته گذشته بنیاد برکت و کمیته فرمان امام ( ره ) جهت حمایت از مشاغل خرد خانگی به روستای ما آمدند و افرادی که در زمینه های خیاطی، سبد بافی و دیگر مشاغل خرد خانگی اشتغال دارند را برای دریافت تسهیلات بمنظور توسعه و اشتغال زایی به حضورشان معرفی کردیم. نورگان رنجبر در ادامه از ‌حمایت های مهندس رحیمی نژاد، بخشدار مرکزی آستانه اشرفیه قدردانی نمود و افزود: ایشان بعنوان دبیر جشنواره همواره پشتیبان ما بودند.رنجبر افزود: در اینجا جا دارد از تمامی دست اندرکاران برگزاری این جشنواره اعم از فرمانداری، بخشداری، میراث فرهنگی ، دفتر نماینده محترم شهرستان تقدیر و تشکر نمایم.

با حمایت های نماینده محترم آستانه اشرفیه در مجلس شورای اسلامی معابر کیسم بزودی آسفالت می‌شوند

دهیار کیسم در پایان از مهندس نجفی، نماینده مردم شهرستان آستانه اشرفیه به دلیل حمایت های ویژه در خصوص عمران روستایی تشکر نمود و گفت؛ با حمایت های خوب جناب آقای مهندس نجفی به زودی حدود ۴ کیلومتر از معابر روستای کیسم آسفالت می‌شود.وی یادآور شد: ایشان همچنین پیگیر تقویت فشار برق روستا هستند که بزودی مشکل ضعف برق با این پیگیری مرتفع می‌گردد.