شنبه , فوریه 24 2024
آخرین خبرها
آمار تلخ رئیس دانشگاه علوم پزشکی از سرطان در گیلان:سالانه ۲/۵ درصد جمعیت کل گیلان به سرطان مبتلا می‌شوند

آمار تلخ رئیس دانشگاه علوم پزشکی از سرطان در گیلان:سالانه ۲/۵ درصد جمعیت کل گیلان به سرطان مبتلا می‌شوند

سالانه ۲.۵ درصد جمعیت کل گیلان به سرطان مبتلا می‌شوند

رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان با بیان اینکه سالانه ۲.۵ درصد جمعیت کل استان به سرطان مبتلا می‌شوند، تاکید کرد: نظام سلامت گیلان نیازمند توجه ویژه ظرفیت‌های درون و برون‌سازمانی است.


به گزارش پس از باران /صبح امروز نشست هیئت دوره‌ای ارزیابان و بازرسان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با دکتر «محمد تقی آشوبی» رئیس دانشگاه علوم پزشکی و جمعی از مسئولان دانشگاه در سالن اجلاس حوزه ریاست برگزار شد.


نظام سلامت گیلان نیازمند توجه ویژه ظرفیت‌های درون و برون‌ سازمانی


دکتر آشوبی در این نشست با اشاره به ضعف‌های نظام سلامت استان اظهار کرد: دانشگاه علوم پزشکی گیلان با ضعف عدیده در زیرساخت به‌ویژه در فضای فیزیکی مواجه بوده و این نظام سلامت برای عبور از وضعیت کنونی نیازمند توجه ویژه ظرفیت‌های درون و برون ‌سازمانی است.


اشتغال بیش از 2 هزار نیروی شرکتی و حجمی در دانشگاه علوم پزشکی گیلان


وی با اشاره به اشتغال بیش از دو هزار نفر نیروی شرکتی و حجمی در دانشگاه علوم پزشکی گیلان افزود: ماهانه ۴۰ میلیارد تومان از درآمد اختصاصی دانشگاه علوم پزشکی گیلان جهت حقوق نیروهای شرکتی پرداخت می‌شود.


رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان با اشاره به تکلیف شورای عالی انقلاب فرهنگی مبنی برافزایش ۲۰ درصدی ظرفیت پذیرش دانشجویان پزشکی، گفت: سالانه ۲۰ درصد به دانشجویان موجود افزوده می‌شود؛ درحالی‌که فضای آموزشی دانشکده پزشکی گنجایش پذیرش را ندارد و لازم است زیرساخت‌ها به‌فوریت توسعه پیدا کند.


دکتر آشوبی با بیان اینکه گیلان تنها استان فاقد بیمارستان جنرال در کشور است، افزود: موافقت احداث یک بیمارستان جنرال ۸۰۰ تختخوابی از مقام عالی وزارت اخذ شده و علاوه بر آن بیمارستان ۴۰۰ تختخوابی لاکان رشت در حال آماده‌سازی است.


فرسودگی فیزیکی نظام بهداشت گیلان


وی با اشاره به فرسودگی فیزیکی نظام بهداشت گیلان گفت: نظام شبکه بهداشت گیلان منسجم و جزو اولین استان‌ها هستیم اما بسیار فرسوده است.


رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان با اشاره به تلاش‌های صورت گرفته در جهت افزایش رضایتمندی کارکنان درون و بیرون سازمانی، گفت: گیلان علی‌رغم عقب‌ماندگی در بخش زیرساخت‌ها، در پرداخت معوقات پرسنلی و غیر پرسنلی وضعیت مطلوبی در بین دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور دارد.


دکتر آشوبی با بیان اینکه گیلان از استان‌های پیر کشور است و زادآوری در آن بسیار پایین است، تصریح کرد: در راستای قانون جوانی جمعیت و حمایت از خانواده ، سه مرکز درمان ناباروری در رشت، تالش و لاهیجان راه‌اندازی شده است.


وی با بیان اینکه گیلان متعلق به گیلانیان نیست و در برخی از اوقات سال، جمعیت این استان به بیش از ۱۰ میلیون نفر می‌رسد، خاطرنشان کرد: داشتن جمعیت ثابت و شناور، مستلزم داشتن نظام سلامت قوی و منسجم است.


ابتلای سالانه ۲.۵ درصد جمعیت گیلان به سرطان


رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان با بیان اینکه سالانه ۲.۵ درصد جمعیت کل استان گیلان به سرطان مبتلا می‌شوند، گفت: یک دستگاه پت اسکن برای راه‌اندازی در مرکز آموزشی درمانی رازی رشت در حال خریداری بوده و محل نصب آن نیز در حال آماده‌سازی است.


دکتر آشوبی همچنین به دیگر اقدامات دانشگاه علوم پزشکی گیلان اشاره کرد و نمایه نام دانشگاه علوم پزشکی گیلان در تایمز، برگزاری سمپوزیم ها، همایش‌های و کنگره‌های ملی، تأمین و توسعه صدها تجهیزات پزشکی سرمایه‌ای و کاهش رسوب پرونده‌های حقوقی  را بخشی دیگر از اقدامات برشمرد.