شنبه , فوریه 24 2024
آخرین خبرها

مدیرعامل آبفای گیلان عنوان کرد:آبیاری مزارع با آب شرب، عامل افت فشار آب روستایی

http://www.rayankhabar.ir

مدیرعامل آب و فاضلاب گیلان با اشاره به افزایش افزایش مصرف آب شرب روستایی گفت: استفاده از آب شرب برای آبیاری مزارع یکی از دلایل افت فشار آب در روستاهاست.

مازیار علیپور در جمع خبرنگاران با اشاره به وضعیت مصرف آب شرب در سطح روستاها و شهرهای استان گیلان، گفت: براساس آمار مصرف آب شرب در روستاهای گیلان ۱۵۰۰ لیتر بر ثانیه است.

وی میزان مصرف آب در سطح شهرهای استان را نیز ۳۹۰۰ لیتر بر ثانیه دانست و افزود: میزان مصرف آب شهری نسبت به سال گذشته خیلی تغییری نکرده است، اما شاهد افزایش مصرف آب روستایی هستیم.

مدیرعامل آب و فاضلاب گیلان، یکی از دلایل افزایش مصرف آب در روستاها را استفاده در مزارع دانست و تصریح کرد: استفاده از آب شرب برای آبیاری مزارع یکی از دلایل افت فشار آب در روستاهاست.

علیپور ادامه داد: برای تامین آب شرب علاوه بر اینکه از آب‌های سطحی و آب سد شهربیجار استفاده می کنیم، چاه هایی هم به صورت رزرو داریم تا هنگام کمبود و افت فشار، با راه اندازی این چاه ها جبران کنیم.

وی با اشاره به مدیریت سخت آب در روستاهای ییلاقی، تصریح کرد: منبع آب روستاهای ییلاقی وابسته به چشمه هاست و لذا با کاهش آب چشمه مدیریت آب و جبران افت فشار سخت می شود در این راستا ضروری است که مشترکین در مصرف آب صرفه جویی کنند.( تالشان نیوز)