شنبه , دسامبر 9 2023
آخرین خبرها

شهردار آستانه اشرفیه خبر داد:اعلام آمادگی شهرداری آستانه اشرفیه برای پاسخگویی به درخواست‌های مردم

اعلام آمادگی شهرداری آستانه اشرفیه برای پاسخگویی به درخواست‌های مردم

عبدالحسین داداشی شهردار آستانه اشرفیه، با اشاره به سامانه قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات شهرداری و درخواست‌های مردم افزود: با توجه به اینکه شهرداری آستانه اشرفیه ۸ ماه با سرپرست اداره می‌شد و درگیر مسایل جزیی شهری بود، این قانون در این شهر اجرا نشد.

وی تصریح کرد: با انتخاب شهردار و مهیا کردن امکانات فنی و بروزرسانی سامانه قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات از این هفته پاسخگوی درخواست‌های روزانه مردم هستیم.

قانون دسترسی آزاد به اطلاعات در سال ۸۷ تصویب شده و براساس آن هر فرد ایرانی می‌تواند کمتر از ده روز از طریق سامانه ملی دسترسی آزاد به اطلاعات دست یابد.

به گفته مدیر این سامانه اکثر شهرداری‌ها و شورا‌های اسلامی شهر و روستا و دهیاری‌ها و برخی دستگاه‌های کشوری و استانی عضو این سامانه نشده اند که تخلف است.

حسن نیک پی با بیان اینکه از سال ۹۹ تاکنون بیش از ۹۰۰ شهرداری به این سامانه متصل است افزود: در بعضی موارد جدیت لازم در پاسخگویی به درخواست‌های مردم از سوی شهرداری‌ها وجود ندارد.

وی با اشاره به اینکه ۲۵ درصد از پاسخگویی به اطلاعاتی که از سوی شهرداری‌ها در این سامانه ثبت شده نتیجه مطلوب نداشته است، تصریح کرد: این اطلاعات منجر به اعتراض و رسیدگی شده، اما پاسخ به اعتراض نتیجه مطلوب نداشته است یعنی متقاضی اطلاعات، ثبت اعتراض کرده، ولی شهرداری بی توجه بوده و سامانه پاسخ نداده است.

مدیر سامانه انتشار آزاد اطلاعات بیشتر درخواست‌های مردم از شهرداری‌ها در این سامانه را آمار‌های تعداد پروانه‌ها و مجوزها، عملکرد‌های مالی، مصوبات کمیسیون‌های شهرداری، مناقصه‌ها ومزایده‌ها عنوان کرد