یکشنبه , دسامبر 3 2023
آخرین خبرها

برگزیدگان دوازدهمین جشنواره تئاتر خیابانی شهروند لاهیجان معرفی شدند/شهردار لاهیجان:۳۰ درصد آثار جشنواره مربوط به محیط زیست و پسماند بود

برگزیدگان دوازدهمین جشنواره تئاتر خیابانی شهروند لاهیجان معرفی شدند

شهردار لاهیجان:۳۰ درصد آثار جشنواره مربوط به محیط زیست و پسماند بود

پس از باران: زهرا رگان/دوازدهمین جشنواره تئاتر خیابانی شهروند لاهیجان با معرفی نفرات برتر بعد از سه روز اجرای نمایش در نقاط مختلف شهر به کار خود پایان داد ومراسم اختتامیه آن شامگاه دیروز شنبه ۲۲ مهر در سالن حزین لاهیجی دانشگاه آزاد اسلامی لاهیجان با حضور معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و مدیران ارشد استان گیلان و جمعی از مسوولان شهرستان لاهیجان و استانو هنرمندان برگزار شد

شهردار لاهیجان و دبیر این جشنواره در اختتامیه دوازدهمین جشنواره تئاتر خیابانی شهروند گفت : جشنواره تئاتر خیابانی شهروند بعد از ۱۲ دوره برگزاری امروز به عنوان یکی از مطالبات این شهر به شمار می‌رود و در تاریخ این شهر به ثبت رسیده است.

رضا زنده دل در ادامه افزود: بعد از فراخوان ارسال آثار به دوازدهمین جشنواره تئاتر خیابانی شهروند ۱۰۵ اثر از ۲۴ استان به دبیرخانه جشنواره ارسال شد که توسط هیئت داوری ۱۷ اثر در بخش مسابقه و ۵ اثر در بخش کودک تعیین و انتخاب شدند.

شهردار لاهیجان بیان داشت: دوازدهمین جشنواره تئاتر خیابانی شهروند به مدت ۴ روز از ۱۹ مهر ماه در جای جای شهر لاهیجان به اجرا درآمد و ما شاهد اجرای ۷۰ اثر در این شهر بودیم.

استفاده از ظرفیت هنر و نمایش در فرهنگ سازی مسایل شهروندی

وی یکی از اهداف مدیریت شهری لاهیجان از برگزاری این جشنواره را استفاده از ظرفیت هنر و نمایش به ویژه تئاتر در فرهنگ سازی مسائل شهرو شهروندی عنوان کرد و اظهار داشت: پرداختن به پسماند و محیط زیست یکی ازموضوعات مهم این جشنواره بوده است.

وی ۳۰ درصد از آثار ارائه شده در دوازدهمین جشنواره تئاتر شهروند لاهیجان را مربوط به محیط زیست و پسماند عنوان کرد.زنده دل در پایان ضمن قدردانی از تمام کسانی که در ۱۲ سال اخیر برای برگزاری این جشنواره زحمت کشیدند، گفت: امیدواریم این جشنواره در سال‌های آینده با کیفیت بالاتر و در سطح بین المللی برگزار شود.

نایب رئیس شورای شهر لاهیجان:تلاش مجموعه مدیریت شهری جهت بین المملی کردن جشنواره تئاتر خیابانی

شهروندفرشید فلاح مجد,نائب رئیس شورای اسلامی شهر لاهیجان نیز با بیان اینکه تئاتر یکی از رساترین و بارزترین تجلیات فرهنگی و نافذترین ابزار انتقال فرهنگ، اندیشه، تمدن و هویت واقعی یک ملت است، گفت: برگزاری دوازدهمین جشنواره تئاتر خیابانی شهروند به میزبانی لاهیجان، فرصتی برای معرفی ویژگی‌های متمایز و ظرفیت‌های بی‌نظیر لاهیجان و محمل مناسبی برای انتقال اندیشه، اخلاق و فرهنگ و هنر بود.

وی افزود: مجموعه مدیریت شهری لاهیجان از همین فردا به فکر چگونه برگزار شدن دوره سیزدهم و بین المملی کردن جشنواره خواهد بود.

فرماندار لاهیجان: از شهردار و اعضای شورای شهر لاهیجان بخاطر اهتمام به مقوله فرهنگی و هنری تشکر ویژه دارم

فرهاد براتی از قول مساعد معاون هنری وزیر ارشاد و معاون توسعه اقتصادی استانداری گیلان در بین المملی برگزار شدن جشنواره تئاتر شهروند لاهیجان در سال آینده خبر داد .

وی با بیان اینکه سال گذشته شهردار و اعضای شورای شهر لاهیجان برای به ثبت رساندن شهر لاهیجان به عنوان پایتخت چای ایران بسیار تلاش کردند، گفت: امروز شهر لاهیجان به عنوان پایتخت گردشگری جهان اسلام مطرح است و جز شهرستان‌هایی است که در ایام عید نوروز بیش از ۸۰۰ هزار گردشگر داشته است .

نماینده عالی دولت در شهرستان لاهیجان اظهار داشت: شهرستان لاهیجان با دارا بودن پتانسیل‌ها و ظرفیت‌های طبیعی گردشگری از جمله استخر طبیعی ،دریا ،تالاب بین المللی امیر کلایه، تله کابین و کوه‌های بسیار زیبای پوشیده شده از چای و وجود فرهیختگانی چون شیخ زاهد گیلانی که به عنوان بنجاق این شهرستان به شمار می‌روند همچون نگینی می‌درخشد.

معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی:شهرداری ها می‌توانند با اجرای امور فرهنگی باعث افزایش فرهیختگی شهرها شوند

سالاری ، معاون هنری وزیر ارشاد اسلامی نیز بابیان اینکه شهر« کن »را شهرداری آن شهر با برگزاری جشنواره معروف و مشهور کرد و شهرداری شهر « بولونیا» ایتالیا با برگزاری جشنواره نقاشی کودک باعث معروفیت این شهر شد، گفت: اگر شهرداری ها پای کار فرهنگ بیایند, فرهیختگی شهر را بالا خواهند برد.

محمود سالاری افزود: من از شهردار و اعضای شورای محترم شهر لاهیجان تشکر مینمایم و وظیفه ما این است تا به این جشنواره کمک کنیم تا در منطقه بدرخشد.

اسامی برگزیدگان این دوره از جشنواره در قالب های مختلف عبارتند بودند از؛

طراحی پوستر و بروشور:1. تقدیر: محسن بلدی ،طراح بروشور نمایش پیوند کووالانسی از اصفهان2. برگزیده: حسین کاظمی طراح بروشور نمایش شما آهویی با روپوش قرمز دیده اید؟ از تهران طراح لباس: تقدیر : کژال راستبین ، نمایش انفال از مریوان نمایش برگزیده : آسیه بیرانوند نمایش خیلی دور، خیلی نزدیک از بروجرد

موسیقی:رتبه سوم: بصورت مشترک به احمد الفتی فرد برای نمایش تئاتر مجسمه از آستانه اشرفیهو پارسا حاج هاشمی برای نمایش پیوند کووالانسی از اصفهان-رتبه دوم: گروه موسیقی نمایش بازی آقایان نوید لاهیجی، سجاد حقگو و سبحان رجبی از لاهیجان-رتبه نخست: محمد نادری نمایش شما آهویی با روپوش قرمز دیده اید؟ از تهران

طراحی فضا و صحنه:رتبه سوم: امیر امینی برای نمایش سه دلقک و نصفی از لاهیجان-رتبه دوم: کژال راستبین و مختار محمدی برای نمایش انفال از مریوان-رتبه نخست: سید ابوالفضل مرتضوی برای نمایش پیوند کووالانسی از اصفهان

طراحی حرکت:رتبه سوم: بصورت مشترک به پدرام پور روشن برای نمایش شما آهویی با روپوش قرمز دیده اید؟ از تهران ومختارمحمدی برای نمایش انفال از مریوان-رتبه دوم: علی بیداوسی برای نمایش بازی از لاهیجان-رتبه نخست: سحر گیو برای نمایش خیلی دور، خیلی نزدیک از بروجرد

بازیگری زن:رتبه سوم: بصورت مشترک به خانمها صبا تحققی برای نمایش نذر از مشهد و نجمه محرابی برای نمایش اوی منفی از خمینی شهر اصفهان -رتبه دوم: بصورت مشترک خانمها کوثر شاهوردی برای نمایش خیلی دور، خیلی نزدیک از بروجرد و خانم پریسا کهکش پور برای نمایش علی سوت بلبلی از اصفهان-رتبه نخست: آرزو علی پور برای نمایش سه دلقک و نصفی از لاهیجان

بازیگری مرد:رتبه سوم: بصورت مشترک به احمد شریفی برای نمایش سه دلقک و نصفی از لاهیجان و پویا امامی برای نمایشهای شما آهویی با روپوش قرمز دیده اید؟ از تهران و زندگی با طعم محبت از اصفهان-رتبه دوم: بصورت مشترک به بهنام کاوه برای نمایش کفش هایم دروغ نمی گویند از آبادان و پویان عطایی برای نمایش علی سوت بلبلی از اصفهان-رتبه نخست: سعید رضایی برای نمایش علی سوت بلبلی از اصفهان

بازیگری گروهی:به دلیل کیفیت آثار و بازی هنرمندانه گروههای شرکت کننده، این بخش اضافه گردیده است.رتبه تقدیر: آقایان امید جلالی، محمدرضا پورعلی، میلاد حسین زاده برای نمایش تئاتر مجسمه از آستانه اشرفیه رتبه نخست: آقایان رضا ملکی، حسین رفیعی، فرید غدیری نمایش پیوند کووالانسی از اصفهان

طرح و ایده:رتبه سوم: اصغر خلیلی برای نمایش شما آهویی با روپوش قرمز دیده اید؟ از تهران-رتبه دوم: مصطفی جعفری خوزانی برای نمایش علی سوت بلبلی و پیوند کووالانسی از اصفهانرتبه نخست: میلاد حسین زاده برای نمایش تئاتر مجسمه از آستانه اشرفیه

کارگردانی:رتبه سوم: امیر امینی برای نمایش سه دلقک و نصفی از لاهیجان-رتبه دوم: ابراهیم حاج حیدری برای نمایش پیوند کووالانسی از اصفهان-رتبه نخست: مسعود کردی برای نمایش خیلی دور، خیلی نزدیک از بروجردهیئت داوران نمایش های پیوند کووالانسی از اصفهان و خیلی دور، خیلی نزدیک از بروجرد را به دبیرخانه جشنواره تئاتر فجر معرفی کرد.

همچنین نمایش علی سوت بلبلی از اصفهان به جشنواره سراسری تئاتر خیابانی مریوان معرفی شد.نمایش انفال از مریوان نیز به جشنواره منطقه ای بسیج معرفی شد.

جایزه ویژه به دلیل پرداختن به مسأله محیط زیست و پسماند هم به‌ بهنام کاوه کارگردان نمایش کفش هایم دروغ نمی گویند از آبادان اهدا شد.

مسافرآستانه ، فریبا متخصص و امیرحسین شفیعی داوران این جشنواره بودند. این مراسم که باحضور،معاون هنری وزیر ارشاد اسلامی، مدیران ارشد استان گیلان همراه بود.