دوشنبه , دسامبر 11 2023
آخرین خبرها

امنیت شغلی ومالی دغدغه ی اصلی هنرمندان

امنیت شغلی و مالی دغدغه ی اصلی هنرمندان

تمامی راهکارهایی كه برای بهبود وضعیت هنرمندان پیش بینی می شود یا ناقص است یا ویترینی برای مسئولان حوزه هنر

محمد امین ،بازیگر تئاتر، رادیو و تلویزیون با بیان این مطلب که تمامی راهکارهایی كه برای بهبود وضعیت هنرمندان پیش بینی می شود یا ناقص است یا ویترینی برای مسئولان حوزه هنر ، تصریح کرد: در زمان اپیدمی ویروس کرونا وزارت ارشاد با تزریق چند مرحله ای واریز  وجه کمک به آسیب بیکاری هنرمندان در تلاش بود که خود را پیگیر و نگران وضعیت هنرمندان نشان دهد اما پس از مدتی تمام آنچه وعده داده بودند درحد وعده ماند و هنرمندان بیشتر از گذشته نگران وضعیت امرار معاش زندگی خود هستند.

وی با اشاره به  وعده های رییس صندوق اعتباری هنر درباره تزریق دوباره و حتی دایمی برای هنرمندانی که صلاحیتشان تایید شده بود با ابراز تاسف از خلف وعده رییس صندوق اعتباری هنر ادامه داد:در شرایطی که در حالت عادی هنرمندان برای گرفتن مطالبات اندک خود در طول سالهای گذشته  همیشه در راهروهای ادارات و یا بخش های  خصوصی دست به دامان وعده های زمان دار مسئولان بوده اند ,گفت: بیشتر هنرمندان تئاتر و حتی تلویزیون و رادیو نیز  در زمان فیلمبرداری یا تمرین تئاتر  با این اندیشه و دغدغه که پس از اتمام این کار آیا کاری به من پیشنهاد می شود یا؟!!! نداشتن امنیت شغلی و مالی را یکی از دغدغه های هنرمندان دانست و گفت: این تنها یکی از مشکلات هنرمندان عرصه نمایشی است،هزینه مسکن استیجاری و… در سایر رشته ها ی هنری نیز این دغدغه به وضوح دیده می شود.

بازیگر سریال لاک پشت  در ادامه افزود: با توجه به اعیاد و مراسم های مختلف و گروهای اندک نمایشی در هر شهرستان دست کم مسئولان ارشاد می‌توانند با مصوبه کردن دستوری بستن قرارداد طولانی موسسات و ادارات و آماده کردن اجراهای نمایشی برای ارگان های مختلف سبب شوند تا  اندکی از استرس بیکاری و  دغدغه مالی هنرمندان بکاهند.

وی با اشاره به تاکید مقام معظم رهبری که «اگر در جامعه، درخشش هنر وجود داشته باشد، فضای جامعه درخشان می شود» اما این فضا با کم لطفی مسئولان ذی ربط هنری دچار هرمان است، تصریح کرد: تا مادامی که نگاه به هنرمندان از سوی مسئولان تغییر  نکند، هنرمندان دچار بحران هویت شغلی هستند.

وی در پایان یادآور شد: وزارت ارشاد و به تبع آن ادارات کل ارشاد، آمار کلی هنرمندان فعال را دارند، باید این پرسش را از مسئولان مطرح کرد آیا خدماتی که هنرمندان برای روح و روان مردم با دستی خالی اما  دلی مهربان  و اندیشه ای والا ارائه می دهند آیا ارزش حمایت ندارند!؟

هنرمند لنگرودی ابراز امیدواری کرد وزارات ارشاد اسلامی از سایر ارگان ها و سازمان ها از جمله فرمانداری ها و حوزه های هنری، شهرداریهای بخواهد که سایه حمایتی خود را  بیشتر  صرف هنرمندان مختلف نماید.