شنبه , دسامبر 2 2023
آخرین خبرها
مدیر کل میراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستی گیلان خبر داد: تی تی کاروانسرا ثبت جهانی می‌شود

مدیر کل میراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستی گیلان خبر داد: تی تی کاروانسرا ثبت جهانی می‌شود

مدیر کل میراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستی گیلان خبر داد: تی تی کاروانسرا ثبت جهانی می‌شود

دکتر ولی جهانی در آستانه روز جهانی موزه و هفته میراث فرهنگی از پروژه های میراث فرهنگی و گردشگری منطقه سیاهکل بازدید نمود.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گیلان در بازدید از تی تی کاروانسرا گفت؛ مجموعه تاریخی تی تی کاروانسرا در ۱۸ کیلومتری شهر سیاهکل ،در داخل روستای بالا رود واقع شده است که از موقعیت جغرافیایی بسیار ارزشمندی برخوردار بود و حدفاصل رودخانه و کوه در مسیر جاده قدیمی( جاده شاه عباسی )که از سمت سیاهکل به دیلمان عبور می‌کند قرار دارد.

جهانی با بیان اینکه این بنای با ارزش به عنوان یکی از کاروانسراهای شمال کشور زمینه پرونده ثبت جهانی کاروانسرای ایرانی شده است، اظهار داشت: پرونده این کاروانسرا در شهریور ماه سال جاری در کشور عربستان «شهر ریاض» مطرح و در لیست میراث جهانی قرار گرفته و به ثبت می‌رسد.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان گیلان افزود: سازمان میراث‌فرهنگی جهت واگذاری تی تی کاروانسرا به بخش خصوصی به منظور توسعه گردشگری به صورت اقامتی و موزه ای به زودی فراخوان می‌دهد.جهانی در ادامه از بازگشایی غار میلاش به مدت ۳ الی ۴ روز در روز جهانی موزه و هفته میراث فرهنگی خبر داد.

وی با بیان اینکه غار میلاش یکی از غارهای طبیعی و جوان است که در سنوات گذشته مورد شناسایی و بازدید قرار گرفته است، گفت : چون برای حفاظت و زیرساخت گردشگری این غار با مشکل مواجه هستیم، دهنه غار را بسته ایم .جهانی یادآور شد: اگر سرمایه‌گذار خوب پیدا شود می‌توانیم این غار را واگذار کرده و به بهره برداری برسانیم.

مدیرکل میراث‌فرهنگی ، گردشگری و صنایع دستی گیلان در ادامه از هزینه ۲۰۰ میلیون تومانی میراث فرهنگی برای محوطه سازی و سنگفرش غار میکال از محل اعتبارات سال ۱۴۰۱ جهت محوطه سازی و سنگفرش آن خبر داد و گفت: قرار بود این غار توسط دهیاری و شورای اسلامی روستا مورد بهره برداری قرار گیرد اما تاکنون هیچ درخواستی از سوی دهیاری و شورای اسلامی جهت توسعه گردشگری آن صورت نگرفته است که بر اساس ضوابط و مقررات میراث فرهنگی برای جذب سرمایه گذار فراخوان خواهیم داد. جهانی اضافه کرد: غار میکال در فهرست آثار ملی قرار دارد و متعلق به دوره سلجوقیان است که هم اکنون امکان بازدید آن برای مسافران و گردشگران فراهم می باشد.

مدیرکل میراث فرهنگی ، گردشگری و صنایع دستی استان گیلان در خصوص غار خرم رود نیز گفت: این غار متعلق به دوره اشکانیان است و مستندسازیهای آن انجام ، درب ورودی و تابلوی آن نصب شده است و بخشی از فعالیت های باستان شناسی نیز در این غار انجام گرفته است هم اکنون آماده واگذاری به بخش خصوصی جهت توسعه گردشگری می‌باشد.

وی خاطرنشان کرد: نظر ما این است که دهیاری و شورای اسلامی این روستا در آن سرمایه‌گذاری کند اما اگر درخواست ندهد به ناچار به بخش خصوصی واگذار می شود.