یکشنبه , دسامبر 3 2023
آخرین خبرها
بازدید ارزیابان شورای جهانی صنایع‌دستی در رشت پایان یافت

بازدید ارزیابان شورای جهانی صنایع‌دستی در رشت پایان یافت

ارزیاب شورای جهانی صنایع دستی، رشتی دوزی را هنری استثنایی و بی نظیر در جهان توصیف کرد و گفت: در حین بازدید از صنایع دستی شهر رشت با هنر رشتی‌دوزی آشنا شدیم که علاوه بر رنگ، طرح و اصالت؛ نامش برگرفته ازخود این شهر است که برای ارزیابان بسیار جذاب است.

ولی جهانی در دیدار ارزیابان شورای جهانی صنایع‌دستی که به منظور انجام مراحل ثبت جهانی ماسوله به گیلان سفر کرده بودند تشکیل شد ، به‌وجود میراث‌های گرانبهای فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی در گیلان اشاره و اظهار کرد: اقدامات موثر شکل گرفته در مسیر ثبت جهانی رشت را برای شناسنامه دار کردن و معرفی مزیت‌های گیلان دانست.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان گیلان در این جلسه که با حضور معاون عمرانی استانداری گیلان و شهردار رشت وجمعی از هنرمندان استان تشکیل شد با بیان اینکه در آینده‌ای نزدیک شاهد پیوستگی حلقه‌های میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی در گیلان خواهیم بود، افزود: در تلاشیم تا به معنای واقعی آنچه ظرفیت‌های این حوزه در استان است را شکوفا کنیم.

نتیجه ارزیابی اعلام می شود

در ادامه آصف شیخ در نشست پایانی ارزیابان شورای جهانی ضمن قدردانی از مدیران استان بویژه شهرداری رشت برای استقرار هنرمندان صنایع‌دستی در ساختمانی زیبا و تاریخی افزود: طی این مدت از سازو کار شبکه بهم پیوسته صنایع‌دستی شهر رشت بازدید شد و نتیجه این بازدیدها اعلام خواهد شد. مدیران استان بویژه شهرداری رشت برای استقرار هنرمندان صنایع‌دستی در ساختمانی زیبا و تاریخی افزود: طی این مدت از سازو کار شبکه بهم پیوسته صنایع‌دستی شهر رشت بازدید شد و نتیجه این بازدیدها اعلام خواهد شد.

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری گیلان نیز در این نشست رشت را بر اساس قدمت و پیشرو بودن در بسیاری از شاخص‌ها و نیز دارا بودن شخصیت‌های جهانی در حوزه های مختلف، شهر اولین ها معرفی و بیان کرد: نگاه ما نگرشی مبتنی بر بازآفرینی و باز زنده سازی هویت شهری و رویکرد ما نیز اجرای پروژه ها با پیوست فرهنگی، گردشگری و هویت اسلامی است.

مسعود کاظمی گفت: گیلان در سال جاری و نیز چند سال اخیر میزبان چندین گروه از ارزیابان جهانی برای بررسی و اعلام نظر بوده که برخی از آثار مورد بررسی چون روستای قاسم آباد رودسر با محوریت چادرشب بافی ثبت جهانی شد و شهر تاریخی ماسوله فرآیند ثبت جهانی را طی می کند.

او با بیان اینکه دولت سیزدهم نگاه ویژه‌ای نسبت به هنرمندان صنایع دستی دارد، تاکید کرد: به طور قطع حمایت مدیران زمینه توسعه را بیش از پیش فراهم می کند.

کاظمی با تاکید بر اینکه دریافت عنوان شهر جهانی، ابتدای راه برای نتایج بهتر، بیشتر و انتقال به نسل آینده است از ارزیابان شورای جهانی خواست بر تاریخ و قدمت عظیم رشت صحه گذارده و پیشینه این شهر در صنایع دستی را مورد اهتمام قرار دهند.

ارزیابان شورای جهانی صنایع دستی به منظور بررسی شاخص های رشت برای دریافت عنوان شهر جهانی صنایع دستی ظهر روز یکشنبه هفتم اسفند ماه وارد گیلان شدند و طی این مدت از بخش های مختلف صنایع دستی رشت بازدید کردند و امروز سه شنبه به کار خود در استان پایان دادند