یکشنبه , دسامبر 3 2023
آخرین خبرها
پرداخت ۴۴ میلیارد تومان تسهیلات بانکی به واحدهای بوم گردی و اقامتگاه های شهرستان رودبار

پرداخت ۴۴ میلیارد تومان تسهیلات بانکی به واحدهای بوم گردی و اقامتگاه های شهرستان رودبار

پرداخت ۴۴ میلیارد تومان تسهیلات بانکی به واحدهای بوم گردی و اقامتگاه های شهرستان رودبار

دکتر ولی جهانی ،مدیرکل میراث فرهنگی ،گردشگری و صنایع دستی استان گیلان از اختصاص ۴۴ میلیارد تومان تسهیلات بانکی جهت احداث و احیا واحدهای بوم گردی اقامتی در منطقه رحمت آباد و بلوکات شهرستان رودبار امسال خبر داد و گفت: اکثر این تسهیلات از محل صندوق کارآفرینی امید پرداخت شده است.

مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگری گیلان همچنین از وجود ۲۶ واحد بوم گردی در شهرستان رودبار خبر داد که ۲۱ واحد آن در منطقه رحمت آباد و بلوکات قرار دارند.

وی با بیان اینکه واحدهای بوم گردی و اقامتی اماکنی گردشگری، تفریحی هستند که ببشتر در دو سال اخیر در استان گیلان شکل گرفته اند ،مجموعه واحد های بوم گردی استان گیلان را ۱۳۶ واحد عنوان کرد که بخش عمده‌ای از آنها در شهرستان رودبار به خصوص در منطقه بلوکات قرار دارند.

مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگری استان گیلان خاطرنشان کرد: در شهرستان رودبار ۴۰۰ هنرمند صنایع دستی داریم که تعداد ۱۲۶ نفراز آنها تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی هستند و ۸۸ نفر هم بیمه عشایری و روستایی دارند و مابقی فاقد بیمه هستند که پیگیر بیمه های آنان هستیم.

دکتر جهانی همچنین از آمادگی میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان گیلان جهت پرداخت تسهیلات به منظور احیای خانه های قدیمی جهت استفاده از آنها به عنوان واحدهای گردشگری و بوم گردی خبر داد و اظهار داشت: میراث فرهنگی ،گردشگری و صنایع دستی گیلان آمادگی دارد تا به افرادی که علاقمند هستند تا خانه های قدیمی شان را حفظ کرده و از آنها به عنوان واحدهای اقامتی و گردشگری جهت جذب گردشگر استفاده نمایند، با همکاری کمیته امداد امام خمینی(ره) و صندوق کارآفرینی امید تسهیلات کم بهره در اختیارشان قرار دهد.

مدیرکل میراث فرهنگی ، گردشگری و صنایع دستی استان گیلان همچنین از سرمایه گذاری بالغ بر ۵۰۰ میلیارد تومان در منطقه رحمت آباد و بلوکات رودبار خبر داد که توسط بخش خصوصی در زمینه گردشگری و توریستی در حال انجام است.

وی افزود: در حال حاضر سه هتل و دو مجتمع بزرگ در منطقه رحمت آباد و بلوکات رودبار با پیشرفت فیزیکی ۵۰ الی ۷۰ درصد در حال احداث می باشند .

جهانی یادآور شد: با تکمیل این پروژه ها برای ۱۷۰ نفر اشتغال ایجاد می‌شود.

وی میزان آورده های بخش خصوصی این پروژه ها را ۷۰ درصد اعلام نمود و افزود: برای هتل های مذکور مبلغ پانزده میلیارد تومان و مجتمع ها ۳۵ میلیارد تومان تسهیلات درنظر گرفته شده است که توسط بانک‌های عامل در حال بهره‌برداری است.

دکتر جهانی در ادامه سخنان خود با بیان اینکه شهرستان رودبار به دلیل وجود رودخانه زیبای سفیدرود که همواره بستر فرهنگ، تمدن و تاریخ بوده است ،جنگل های هیرکانی ،کوه های سرسبز و مناطق بکر و دست نخورده
در طی سالهای گذشته به عنوان یکی از شهرستانهای گردشگرپذیر مهم استان گیلان محسوب می‌شود تصریح کرد: شهرستان رودبار با ۵۴ نطقه گردشگری بیشترین نقاط گردشگری استان گیلان را دارا می باشد.

مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان گیلان تپه مارلیک، تپه کلوزک، غار ۲۳۰ هزار ساله دربند، تپه های باستانی خورگام , غار چپلک ،غار آبکنده ، ویستان و غارچشم باد را از جمله جاذبه های مهم گردشگری تاریخی شهرستان رودبار عنوان نمود و اظهار داشت: یکی از سایت جنگل‌های هیرکانی شهرستان رودبار نیز را در فهرست آثار میراث جهانی ثبت ملی شده است