یکشنبه , دسامبر 3 2023
آخرین خبرها
با دستور معاون اول رییس جمهور۱۷ طرح سرمایه گذاری و زیرساختی در منطقه آزاد انزلی مورد بهره برداری قرار گرفته و عملیات اجرایی احداث آنها آغاز شد.

با دستور معاون اول رییس جمهور۱۷ طرح سرمایه گذاری و زیرساختی در منطقه آزاد انزلی مورد بهره برداری قرار گرفته و عملیات اجرایی احداث آنها آغاز شد.

با دستور معاون اول رییس جمهور۱۷ طرح سرمایه گذاری و زیرساختی در منطقه آزاد انزلی مورد بهره برداری قرار گرفته و عملیات اجرایی احداث آنها آغاز شد.

به گزارش خبرنگار ما به نقل از مدیریت روابط عمومی و امور بین الملل سازمان منطقه آزاد انزلی، در جریان افتتاحیه طرح های سرمایه گذاری، زیرساختی و عمرانی این منطقه که با دستور دکتر محمد مخبر معاون اول رییس جمهور و دکتر سعید محمد، مشاور رییس جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی به صورت همزمان در سطح مناطق آزاد و ویژه اقتصادی در قالب ویدئوکنفرانس انجام شد؛ ۱۷ طرح سرمایه گذاری در منطقه آزاد انزلی افتتاح و عملیات اجرایی احداث آنها آغاز گردید.

عیسی فرهادی دراین رویداد با بیان اینکه منطقه آزاد انزلی با برخورداری از مزیت هایی نظیر نزدیکی به پایتخت و نواحی پرجمعیت کشور، واقع شدن در استان سرسبز گیلان با محصولات متنوع کشاورزی و نیروی کار متخصص، دسترسی به بازارهای کشورهای اوراسیا و حاشیه دریای کاسپین از مزیت ها و فرصتهای متنوعی در مسیر توسعه همکاری های اقتصادی کشورمان با بازارهای منطقه ای برخوردار است اظهار داشت: وجود دو بندر استراتژیک انزلی و کاسپین؛ بهره مندی از زیرساختهای صنعتی، تجاری، گردشگری و قرارگیری در مسیر کریدورهای ترانزیتی بین المللی، منطقه آزاد انزلی را از ظرفیت کم نظیری در مسیر افزایش صادرات، درآمدهای ارزی واشتغالزایی برای اقتصاد کشورمان در ارتباط با کشورهای منطقه بهره مند نموده است.

رییس هیأت مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی با اشاره به اینکه منطقه متبوع وی در دوره جدید و در اجرای برنامه های اقتصادی دولت مردمی و پاسخگویی به مراجعات سرمایه گذاران، ایجاد فرصتهای جدید سرمایه گذاری و بهره گیری از تمام ظرفیت های موجود اقتصادی به ویژه اقتصاد دریامحور را در دستور کار قرار داده، افزود: در راستای عملیاتی سازی این راهبرد طرح توسعه منطقه با الحاق فرودگاه بین المللی سردار جنگل رشت، شهرک های صنعتی نواحی همجوار با هدف رشد تولید و صادرات اخیراً به تصویب مجلس محترم شورای اسلامی رسیده و امید می رود که با تأیید شورای محترم نگهبان شرایط مناسبی برای جهش اقتصادی در منطقه بیش از پیش در بزرگترین بنگاه اقتصادی شمال کشور فراهم می شود.

وی در خصوص طرح هایی که در این برنامه همزمان در منطقه آزاد انزلی مورد بهره برداری رسمی قرار می گیرند، گفت: ۱۷ طرح سرمایه گذاری و عمرانی با اعتباری بالغ بر ۷۵۸ میلیارد تومان با استفاده از ظرفیت حداکثری بخش خصوصی شامل ۱۱ پروژه بهره برداری با اعتبار ۳۴۳ میلیارد تومان و اشتغال زایی مستقیم و غیر مستقیم ۶۵۱ نفر در بخشهای صنعتی و بندری افتتاح می شوند.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی واحدهایی که در جریان دومین رویداد افتتاح مناطق آزاد در این منطقه شروع به کار می کنند را شامل واحد تولید کالای خواب؛ دو واحد تولید مواد غذایی؛ واحد تولید کفش و کتانی؛ واحد تولید محصولات دخانی؛ واحد مونتاژ دوچرخه؛ واحد تولید قطعات و لوازم خودرو؛ واحد تولید لوازم خانگی و واحد تولید و تجهیز خودروهای اورژانس و امداد و نجات عنوان کرد.

فرهادی با بیان اینکه یکی از طرح های زیرساختی که امروز افتتاح می شود سیلوهای نگهداری غلات در بندر انزلی است که با مشارکت اداره کل بنادر و دریانوردی استان گیلان به عنوان یک زیرساخت اساسی در مدار خدمت رسانی به بازرگانان کشورمان و کشورهای منطقه قرار می گیرد، از بهره برداری ۵ طرح عمران روستایی در روستاهای محدوده منطقه آزاد انزلی با صرف هزینه ۹.۴ میلیارد ریالی از منابع درآمدی سازمان منطقه آزاد انزلی خبر داد.

وی در پایان تصریح کرد: در زمینه شروع به کار طرح های جدید سرمایه گذاری که توسط سرمایه گذاران بخش خصوصی صورت می گیرد به صورت همزمان عملیات اجرایی ۶ طرح سرمایه گذاری در حوزه های صنعتی و تجاری با اعتبار ۴۱۵ میلیارد تومان و اشتغالزایی مستقیم و غیر مستقیم برای ۷۹۵ نفر نیز آغاز می شود که نوید بخش افق هایی روشن برای فعالیت های اقتصادی و افزایش ظرفیت های صادرات و رونق کسب و کار در منطقه آزاد انزلی ارزیابی می شود.

گفتنی است در این رویداد معاون استاندار، فرماندار بندرانزلی ، مدیران کل استان گیلان، اعضای هیئت مدیره ، معاونین و مدیران سازمان بهمراه فعالین اقتصادی و سرمایه گذاران منطقه آزاد انزلی حضور داشتند.