شنبه , دسامبر 9 2023
آخرین خبرها

برگزاری جلسه ساماندهی تالاب انزلی و رودخانه‌های زرجوب و گوهررود رشت با حضور معاون رئیس‌جمهوری و استاندار گیلان

برگزاری جلسه ساماندهی تالاب انزلی و رودخانه‌های زرجوب و گوهررود رشت با حضور معاون رئیس‌جمهوری و استاندار گیلان

دکتر عباسی: با حمایت دولت سیزدهم، اقدامات ارزنده‌ای انجام شده است/ برپایی نشست با شرکت‌های دانش‌بنیان برای رفع مشکل انباشت رسوب‌

جلسه ساماندهی تالاب انزلی و رودخانه‌های زرجوب و گوهررود رشت با حضور معاون اجرایی رئیس‌جمهوری و استاندار گیلان برگزار شد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی استانداری گیلان؛ نشست ساماندهی تالاب انزلی و رودخانه‌های زرجوب و گوهررود رشت سه‌شنبه با حضور دکتر سید صولت مرتضوی معاون اجرایی رئیس‌جمهوری، دکتر اسدالله عباسی استاندار گیلان و نمایندگان دستگاه‌های مختلف در ساختمان کوثر نهاد ریاست جمهوری برگزار شد.

دکتر مرتضوی در این جلسه اظهار داشت: در بازدید رئیس جمهوری از این دو رودخانه و در راستای طرح علاج‌بخشی آن‌ها دستور تشکیل کارگروه داده که نخستین جلسه در استان گیلان برگزار شد.

وی افزود: در مطالعات جامعی که برای نجات تالاب انزلی انجام شده؛ یک برنامه ۷ ساله پیش بینی شده که سال گذشته در چند حوزه از جمله برای اجرای طرح‌های فاضلاب شهر رشت، انزلی و برخی از فاضلاب‌های مضر نظیر پسماندهای بیمارستانی و فاضلاب زندان لاکان تأمین اعتبار شده و دو طرح دیگر نیز در حال اتمام است که در آینده ای نزدیک به بهره‌برداری می‌رسد.

معاون اجرایی رئیس جمهوری خاطرنشان کرد: در نشست امروز تأکید شد که مابقی طرح‌ها هم در دستور کار قرار گیرد و استاندار گیلان مأموریت دارد جلسه علاج‌بخشی تالاب انزلی را در سطح استان مدیریت کند و ما هم این طرح ملی را چه با حضور در استان و چه دعوت از مسئولان ملی و استانی در سطح کشور رصد و پیگیری می‌کنیم.

استاندار گیلان نیز در جمع خبرنگاران گفت که در دولت گذشته، اقدامی برای نجات ‌و علاج‌بخشی تالاب انزلی نشد و تمام کارها روی هم انباشته شد.

دکتر اسدالله عباسی ادامه داد: با توجه به این‌که حجم کار به دلیل عدم توجه دولت گذشته به ساماندهی این رودخانه‌ها بالاست، دولت مردمی با دستور رئیس جمهوری در سفر استانی به گیلان و با پیگیری‌های معاونت اجرایی، اقدامات ارزنده‌ای در این زمینه انجام داده و پیشرفت‌های خوبی داشتیم.

وی افزود: با توجه به توان و اعتباری که داشتیم از تمام ظرفیت‌ها به خوبی استفاده کرده‌ایم و اکنون مقدمات عملیاتی طرح‌ها آماده شده و بعضی طرح‌ها مانند زندان لاکان، شیرابه پسماند سراوان و بیمارستان‌ها و تصفیه‌خانه‌ها نیز اجرا شده‌اند.

استاندار گیلان با بیان این‌که تمام مجاری فاضلاب‌ها بسته شده و روند پیشگیری از رسوب در قسمت‌های مربوط به آبخیزداری به سمت تالاب انزلی آغاز می‌شود، تصریح کرد: امروز مشکل انباشت رسوب‌ها با برخی شرکت‌های دانش‌بنیان مورد بررسی قرار گرفت و قرار شد طی هفته آینده جلسه‌ای با آنها در گیلان برگزار کنیم.رئیس جمهوری بهمن‌ماه سال گذشته در پانزدهمین سفر استانی خود به گیلان، در جمع اقشار مختلف مردم، نخبگان، علما و خانواده شهدا با اشاره به وضعیت اسفناک رودخانه های زرجوب و گوهررود رشت، دستور تشکیل کارگروهی ویژه برای ساماندهی وضعیت این دو رودخانه را صادر کرده بود.

دکتر مرتضوی هم بهمن سال گذشته نخستین کارگروه ساماندهی تالاب انزلی و رودخانه‌های زرجوب و گوهررود را برگزار کرد و در همان نشست تأمین اعتبار تکمیل تصفیه‌خانه‌های رشت و اجرای شبکه فاضلاب این شهر، تأمین اعتبار تکمیل طرح‌های آبخیزداری حوزه‌های آبریز تالاب برای جلوگیری از رسوب در تالاب انزلی، تأمین اعتبار مبارزه با آفت سنبل‌آبی در تالاب انزلی و تهیه طرح مبارزه با آن و رسوب‌زدایی تالاب، تهیه طرح ساماندهی و آزادسازی محیط پیرامونی رودخانه‌های رشت، مطالبه و تهیه طرح جمع‌آوری و تصفیه فاضلاب روستاهای پیرامون تالاب انزلی و تهیه طرح جمع‌آوری، تصفیه آب و بازچرخانی آب تصفیه شده در مصارف مختلف به تصویب رسیده بود.