شنبه , دسامبر 2 2023
آخرین خبرها
رضا عزیزی، رییس شورای اسلامی روستای امیر آباد رودبنه وجود تراز منفی آب دریا ، رعایت حریم دریا و عدم یکسان سازی حریم جاده مواصلاتی رودبنه به کیاشهر مشکل عمده امیر آباد است

رضا عزیزی، رییس شورای اسلامی روستای امیر آباد رودبنه وجود تراز منفی آب دریا ، رعایت حریم دریا و عدم یکسان سازی حریم جاده مواصلاتی رودبنه به کیاشهر مشکل عمده امیر آباد است

اختصاصی پایگاه خبری رایان خبر،با توجه به اینکه به روزهای پایانی فعالیت دوره پنجم شورای اسلامی شهرها و روستا ها نزدیک میشویم گروه خبری نشریه سراسری صدرا در شمال کشور از چندی پیش با دهیاران و شوراهای اسلامی روستاها،شهرها و بخش های مختلف استان گیلان مصاحبه هایی پیرامون انتشار اهم عملکرد دوره پنجم را ترتیب می‌دهد، در این شماره از نشریه به روستای امیر آباد واقع در بخش رودبنه از توابع شهرستان لاهیجان رفتیم و با رضا عزیزی ،رئیس شورای امیرآبادگفت‌وگویی انجام دادیم که مشروح این گزارش به شرح زیر است:

رضا عزیزی، رئیس شورای اسلامی روستای امیرآباد دارای تحصیلات عالیه در مقطع کارشناسی است و از بازنشستگان فرهنگی می باشد که به همراه محمد معصوم پور و اسماعیل حاصل مهری دیگر اعضای شورای اسلامی و آقای بهرام حسینی ، دهیار این روستای ساحلی و سرسبز فعالیت دارند.

بیوگرافی روستای امیرآباد

رییس شورای روستای امیر آباد در آغاز این گفتگو به بیان بیوگرافی این روستا پرداخت و گفت: روستای امیرآباد حدود ۱۲۰ خانوار جمعیت دارد واین روستا که از روستاهای ساحلی بخش رودبنه است که اکثر اهالی آن برنجکارند و شغل دوم آنها نیز صیادی می باشد.

وی افزود:زمین‌های زراعی زیرکشت برنج امیرآباد بالغ بر ۱۵۰ هکتار می باشد که توسط کانالها و انهار آبیاری می گردد.

عزیزی خاطرنشان کرد: موقعیت استراتژیک این روستا به گونه ای است که هم به دریا و هم در مجاورت با تالاب امیرکلایه می‌باشد وی افزود: تالاب امیر کلایه در دوره پنجم شورا به کنوانسیون بین‌المللی رامسر پیوست.

عزیزی ادامه داد: قرار گرفتن این روستا در خط ساحلی دریای خزر به همراه سه روستای ساحلی دیگر بخش رودبنه (حسن بکنده, سحرخیز محله و جیرباغ) به لحاظ در مجاورت واقع شدن با دریا و تالاب بین‌المللی امیرکلایه دارای حساسیت های ویژه ای هستند .

او اضافه کرد؛ اگرچه وجود تالاب برای آبیاری مزارع و به عنوان آب انبار برای کشاورزان روستا اهمیت ویژه‌ای دارد و وجود دریا نیز نعمت های فراوانی نصیب اهالی نموده اما رعایت حریم قانونی دریا و تالاب خود محدودیت‌هایی بخصوص در زمینه سرانه ساخت ساز روستا برای اهالی به وجود آورده که بعضاً به یک معضل جدی نیز تبدیل شده و مهاجرت اهالی را به خارج از روستا افزایش داده است.

تراز منفی آب دریا و حریم دریا و حریم جاده مواصلاتی رودبنه به کیاشهر مشکل عمده ساخت و ساز روستا است

عزیزی همچنین عدم وجود بستر لازم جهت سرمایه گذاری به منظور جذب گردشگر را یکی از موضوعات مهم دیگر این روستا عنوان نمود و گفت: اقدامات لازم برای بازنگری طرح هادی روستا انجام شده و در آینده ی نزدیک به ما ابلاغ می گردد اما نکته قابل توجه در این خصوص اینجاست که با توجه به حرایم زیادی که در روستای ما وجود دارد ازجمله حریم تالاب ، تراز منفی دریا و حریم جاده اصلی که راه مواصلاتی بخش کیاشهر به لاهیجان و در ادامه لنگرود میباشد.

برای بازبینی طرح هادی روستا باید نظرات دهیار و اعضای شورا را جویا می شدند تا براساس حرایم موجود میزان سرانه مسکونی را لحاظ می‌کردند تا نیازهای آتی روستای امیرآباد تامین می‌شد که متاسفانه توجه کافی در این خصوص صورت نگرفته است.

وی خاطرنشان کرد: اگر حریم جاده مواصلاتی لنگرود به کیاشهر یکسان سازی شود و در طول مسیر این جاده یک حریم مشخص اعمال شود بسیاری از مشکلات ما حل خواهد شدچون با ایجاد چنین تحولی اهالی می توانند از حد فاصل فضای ساحلی تا جاده اصلی حداکثر استفاده را داشته باشند،از این رو برای محقق شدن این مطالبه مردمی روستای امیرآباد از مقامات و سازمان‌های مربوطه در حل این مشکل یاری می خواهیم و انتظار داریم در اسرع وقت به این امر رسیدگی نمایند.

رئیس شورای اسلامی روستای امیرآباد رودبنه در خصوص موقعیت جغرافیایی امیر آباد به این نکته اشاره کرد که منفی بودن تراز آب دریا در روستاهای ساحلی بخش رودبنه نیز خود مزید بر علت شده بطوریکه از لحاظ قانونی مجوز ساخت و ساز در نقاط ساحلی این روستا ها صادر نمی گردد.

وی ادامه داد: ضرورت ایجاد سنگ چین و موج‌شکن درحاشیه دریا نیز یکی از ضروریاتی است که می‌تواند از پیشروی آب دریا که سبب وارد شدن خسارت‌ به زمینهای اهالی شده جلوگیری کند و علاوه بر آن برای ایجاد بستر مناسب جهت گردشگر بسیار مناسب می باشد.

عزیزی یادآور شد: البته در سالهای اخیر چند سنگ چین چه از سوی دولت و چه بخش خصوصی در حاشیه دریا در روستای امیرآباد ایجاد شده اما کافی نیست و از مسوولین و دست اندرکاران انتظار داریم احداث این سنگ چین ها را افزایش دهند چون علاوه بر پیشگیری از پیشروی آب دریا موجب توسعه صنعت گردشگری نیز میشود.

لزوم بستر سازی برای توسعه گردشگری در امیر آباد

عزیزی در ادامه این گفت‌وگو تصریح کرد: علاوه بر مطالعات و آسیب‌شناسی سازمان‌های مربوطه اعم از مرزبانی و امور آب باید راهکارهای اساسی برای بالا بردن سرانه ساخت و ساز و ایجاد بستر مناسب برای ورود سرمایه گذار در این روستا جهت توسعه صنعت گردشگری اتفاق بیفتد .

وی در این خصوص متذکر شد: مهاجرت معکوس از روستاها و از دست دادن فرصت برای ایجاد بستر صنعت گردشگری مسائل کم اهمیتی نیست و نیاز است در طرح‌های روستایی به نیازهایی از قبیل سامانه ساخت و ساز توجه ویژه شود.

عزیزی همچنین عمده عملکردشورای اسلامی و دهیاری امیرآباد در دوره پنجم شورا را برشمرد و گفت : عمده‌ترین عملکرد دهیاری و شورای اسلامی روستای امیرآباد در دوره پنجم شورای امیرآباد عبارتند از ؛ خرید یک قطعه زمین و تبدیل آن به زمین ورزشی والیبال_ احداث ساختمان دهیاریاحداث سرویس بهداشتی عمومی و رختکن برای زمین ورزشی والیبال آسفالت کوچه ها و معابر به طول هزار و ۲۰۰ متر و عرض ۴ متر_ شن ریزی کوچه ساحلی _ مرمت و بازسازی آرامستان روستا با همکاری دهیاری و شورای اسلامیلایروبی انهار کشاورزی ایجاد شبکه خط لوله آب آشامیدنی روستا جهت برخورداری اهالی از آب آشامیدنی _ اقدام جهت تعویض سیم های فرسوده برق روستا که در آینده‌ ی نزدیک اجرایی می‌شود_ تعویض هرساله لامپ های معابر روستا

رضا عزیزی در ادامه به بحث مدیریت پسماند روستا اشاره نمود و گفت: زباله روستای امیرآباد توسط تعاونی دهیاران بخش رودبنه هفته ای دو بار جمع آوری می گردد.

وی همچنین در خصوص مدیریت بحران کرونا در این روستا گفت: دهیاری و شورای اسلامی امیرآباد از همان اوایل شیوع ویروس کرونا به طور مرتب معابر و اماکن عمومی را ضدعفونی کردند و بسته های معیشتی تهیه و در بین خانوارهای کم بضاعت با کمک کمیته امداد ، سپاه پاسداران و حمایت خیرین توزیع گردید.

توجه به زیرساخت‌های ورزشی یکی از اقدامات مهم شورا و دهیاری روستای امیرآباد در دوره پنجم

رئیس شورای اسلامی روستای امیرآباد سپس به استقبال مردم این روستا در زمینه ورزش اشاره کرد و گفت: یکی از اقدامات دهیاری و شورای اسلامی روستای امیرآباد پرداختن به مقوله‌های فرهنگی و ورزشی روستا می باشد.

در امیرآباد هرساله مسابقات استانی و فرا استانی باحضور چهره های مشهور و سرشناس والیبال برگزار میشود

وی افزود: والیبال یکی از رشته‌های ورزشی است که اکثر جوانان روستای امیرآباد به آن اهتمام دارند ،همچنین مسابقات والیبال استانی و فرا استانی زیادی در ادوار مختلف در این روستا برگزار شده است.

او خاطرنشان کرد: هر ساله مسابقات بزرگ والیبال با حضور تیمهایی از سراسر استان و کشور در روستای امیرآباد برگزار می گردد به غیر از سال گذشته که به دلیل درگیر بودن با بحران کرونا این مسابقات برگزار نگردید.

رئیس شورای روستای امیرآباد یادآور شد و گفت : ورزش والیبال شور و هیجان دو چندانی به جوانان روستا بخشیده و ما برای برگزاری مسابقات از اسپانسرهای بخش خصوصی هم استفاده می‌کنیم اما حمایت و مشارکت مردم امیرآباد در برگزاری این مسابقات ورزشی کم نظیر است.

وی افزود: این مسابقات در سه رده سنی نوجوانان ،جوانان و پیشکسوتان از سراسر استان و حتی خارج از استان برگزار می گردد.

وی خاطرنشان کرد: برای بالا بردن انگیزه و سطح مسابقات از حضور گرم چهره های نام آشنا و صاحب‌نام والیبال مانند آقای مصطفی کارخانه و مدیر روابط عمومی بین الملل والیبال کشور در این مسابقات پذیرا هستیم که از این عزیزان در اینجا تقدیر و تشکر می‌کنم.

رضا عزیزی همچنین از پر شور بودن یادواره شهدای روستای امیرآباد اشاره کرده و گفت: به احترام هشت شهید والامقام روستای امیرآباد هرساله یادواره شهدا بسیار پرشور برگزار می شود.

وی سپس تعامل اعضای شورای اسلامی و دهیار روستای امیرآباد خوب، سازنده و مثبت ارزیابی کرد و از حضور موثر مردم این روستا در مناسبت‌ها و حل مسائل و مشکلات و همراهی با اعضای شورا و دهیار امیرآباد قدر دانی نمود.

رئیس شورای روستای امیرآباد همچنین از مسئولین و مقامات بخشداری و سازمان‌های سازمانهای مرتبط با امور روستایی خواست تا از روستاها و روستاییان حمایت بیشتری نمایند.

و ی در سخنان پایانی خود در این گفت‌وگو از مردم دعوت کرد تا در انتخابات پیش رو همچون همیشه حضوری پرشور داشته باشند تا دست خودشان بتوانند سرنوشت شان را رقم بزنند.
گزارش: فرداد همت زاده